Anasayfa » Otomobil Fuarı Münih’te Kapılarını Açtı
Otomobil

Otomobil Fuarı Münih’te Kapılarını Açtı

munih-otomobilfuari-basladi

Münih IAA Mobility Kapılarını Ziyaretçilere Açtı

Dünyanın en önemli otomobil fuarlarından Uluslararası Otomobil Fuarı ( IAA), Münih’te başladı. 2019‘a kadar 70 yıl aralıksız Frankfurt’ta düzenleniyordu. Son yıllarda fuara beklenen ilgi olmayınca ve birçok katılımcının etkinliğe katılmamasıyla fuar Münih’e taşınarak kendini yeniledi ve sektörün dünya çapında iddialı markalarını bir araya getirmeyi hedefliyor.

Corona virüs pandemisi nedeniyle kapanan tüm dünyada iki yıl aradan sonra Avrupa’da fiziki olarak açılan ilk otomobil fuarı olan etkinlik, yeni bir yer, yeni bir konsept ve yeni bir formatla ziyaretçilere kapılarını açtı. Sadece yeni model otomobilleri tanıtmanın ötesinde, trafik konularını da kapsadığı için artık IAA olarak değil, IAA Mobility olarak değiştirildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in açılışını yaptığı fuara, benzinli veya mazotlu araçların birkaç modelin dışında yer almaması, bunların yerine daha çok elektrikli ve hibrit motorlu yeni modellerin ziyaretçilerin beğenisine sunulması dikkat çekiyor. Başta Almanya’dan olmak üzere dünyadan da birçok markanın geniş katılım gösterdiği fuara Audi, BMW, Cupra, Dacia, Ford, Hyundai, Kia, Leapmotor, Mercedes-Benz, MINI, Polestar, Porsche, Renault, Volkswagen, Genesis ve XPeng markalarının yanısıra, teknoloji ve tedarik sektörlerinden firmalar da dahil olmak üzere toplam 700 şirket katılıyor.

Fuarda Sergilenen Yeni Modeller

BMW Grup, önümüzdeki 10 yılda 10 milyon elektrikli otomobilin yollarda olmasını hedefliyor. Grup fuara, BMW iX ve BMW i4’ün yanısıra Mini Electric Pacesetter ve CE 04 adlı modelleriyle katıldı.

Mercedes-Benz’in Türkiye’de de satışta olan GE modelini sadece elektrikli olarak üretme kararı aldı. Mercedes, fuarda EQG adlı bu elektrikli otomobil yanısıra EQE ve yeni Smart SUV modelini de tanıtıyor.

Volkswagen’in yeni elektirikli otomobil modeli ID.Life’ın 2025’de pazara sunulması bekleniyor. Renault fuarda elektrikli Megane E-Tech modelini sergiliyor. Renault bu modelini 2022’nin ilk yarısında pazara sürmeyi hedefliyor. Fuara Türkiye’den katılan TEMSA, elektrikli araçları Avenue Electron ve MD9 Electricity ve batarya paketlerini de sergiliyor.

Fuarda yer alan firmaların büyük bir kısmı, 2030 yılına kadar üretecekleri elektrikli modeller, toplam araç satışlarındaki payını Avrupa’da yüzde 70’lere, Kuzey Amerika ve Çin’de ise yüzde 50’lere yükseltmeyi hedefliyor. Türkiye’de ise 2030’a kadar bir milyona yakın elektrikli aracın yollarda olması bekleniyor.

Fuar yönetimi, özellikle otomobil sektörünü doğrudan etkileyen Corona virüsü salgınıyla birlikte,” insanların hareket etme şekillerinin, bireysel ve toplu trafik alışkanlıklarının, seyahat tarzlarının tartışmaya açıldığını ve IAA Mobility’in bu konuları da ele almayı hedeflediğini ”açıkladı. 2020’de salgının doruk yaptığı aylarda, neredeyse tüm ülkeleri kapsayan kapanmalar nedeniyle okulların uzaktan eğitim vermesi, birçok firmanın evden çalışma modeline geçmesi, dünyada ki üretimin yavaşlaması ve hareketliliğin minimum düzeye inmesi sonrasında, karbondioksit emisyonlarında yüzde 70’lere varan düşüşler, ulaşım sektörünün küresel iklim krizinde ne kadar önemli rolü olduğunu da gösterdi.

Sektör uzmanları, IAA Mobility ve benzer fuarların emisyonlar ve iklim krizi konusuna girmeden ayakta kalabilme olanağı olmadığını vurguluyor. Bu kapsamda elektrikli minibüs, otobüs, bisiklet, motosiklet, scooter ve uçan ulaşım araçları da sergileniyor.

Münih IAA Mobility, 7-12 Eylül arası ziyaretçilere açık olacak. COVID-19 tedbirleri çerçevesinde alınan önlemler nedeniyle sadece aşı kartı olan, COVID-19 geçirmiş veya PCR testi negatif olan kişiler fuara girebilecek.

Uluslararası Otomobil Fuarı, bu yıldan itibaren Münih kentinde iki yılda bir kapılarını ziyaretçilerine açmaya devam edecek.

Etiketler

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!