Anasayfa » Rusya Uluslararası Uzay İstasyonundan Ayrılıyor
Teknoloji

Rusya Uluslararası Uzay İstasyonundan Ayrılıyor

Rusya-uluslararasi-uzay-istasyonundan-ayriliyor

Rusya Kendi Uzay Üssünü Kurmaya Hazırlanıyor

Rusya 2024’ten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılacak. Kendi uzay istasyonunu kuracak Rusya Federasyonunun uzay görevlerinden sorumlu devlet ajansı Roscosmos‘un yeni Genel Müdürü Yuri Borisov, 2024 yılında Uluslararası Uzay İstasyonundan (ISS) ayrılama kararı verdiklerini açıkladı.

2024’e Kadar İşbirliğine Devam Sözü

Temmuz ayının ortasında göreve getirilen Yuri Borisov, başkent Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le gerçekleştirdiği toplantıda, ülkesinin Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) için uluslararası iş birliğine devam ettiğini söyledi.

Rusya’nın söz konusu projedeki yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edeceğinin altını çizen Borisov,“Biliyorsunuz ki Uluslararası Uzay İstasyonu konusunda uluslararası işbirliği çerçevesinde çalışıyoruz. Elbette ortaklarımıza karşı tüm yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz ancak bu istasyondan 2024’ten sonra ayrılma kararı alındı. Sanırım bu zamana kadar Rus yörünge istasyonunu oluşturmaya başlayacağız” dedi.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Başkanı Bill Nelson, 4 Temmuz’da yaptığı açıklamada, ”ABD ile Rusya arasındaki Uluslararası uzay istasyonuna (ISS) yönelik iş birliğinin, istasyonun faaliyetinin son ereceği 2030’a kadar sürmesini umuyorum”ifadelerini kullanmıştı.

Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) Nedir?

Uluslararası Uzay istasyonu (ISS) dünya yörüngesine yerleştirilmiş ve içinde astronotların yaşayarak çeşitli bilimsel incemeler, deneyler yaptığı bir uzay üssüdür.

1998’den beri aşamalı olarak yıllar içinde modüller halinde uzaya fırlatılan ISS, başta ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), sonrasında Rusya Federal Uzay Ajansı (ROSCOSMOS), Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) işbirliği ile yürütülen ortak bir projedir.

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstagram ve Telegram‘da takip edin!

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!