Anasayfa » Sosyal Medya Platformlarında Sahte Hesap
Teknoloji

Sosyal Medya Platformlarında Sahte Hesap

sahtehesaplar

Her üç kişiden birinin, kullandıkları sosyal medya platformlarında birden fazla hesabı olduğu ortaya çıktı.Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bazı araştırmalar, birçok sosyal medya kullanıcısının çeşitli nedenlerle kendi sahte hesaplarını oluşturduğunu ortaya koydu.

Her üç kişiden birinin kullandıkları sosyal medya platformlarında birden fazla hesabı olduğu ortaya çıktı.

En Çok Hangi Platformda Sahte Hesap Açılıyor?

Kullanıcılara sahte hesaplarını en çok hangi platformlarda oluşturdukları sorulduğunda, ilk sırada Twitter %41, 2.sırada Facebook %31 ve son sırada Instagram %28 adını verdiler.

Ek Hesap Açmanın Nedenleri

Birden fazla sosyal medya hesabı olan kişilerin neredeyse %48’inin iki veya daha fazla hesabı var. Yan hesaplar açmanın nedenleri ise değişkenlik gösteriyor, ancak en çok “düşüncelerimi yargılanmadan paylaşmak istiyorum” diyenler %40 ve ‘’başka birinin profilini incelemek istiyorum” diyenlerin oranı ise %37,5 olarak raporlandı.Sahte hesap oluşturmanın diğer nedenleri arasında ise“çevrimiçi yarışmaları kazanma şansımı artırmak” %13, “gerçek hesabımdaki beğenileri, takipçileri artırmak” %5, ”başkalarını kandırmak” %3 ve ”başkalarını dolandırmak” diyenlerin oranı %1,5 olarak kayıtlara geçti.

Kullanıcılar Sahte Hesaplarda Cinsiyetlerini Koruyor

 Araştırmada ayrıca, sahte hesaplar oluştururken çoğu kullanıcının aynı cinsiyeti %81oranında koruduğunu da ortaya koydu. Araştırmaya göre, kullanıcıların bunu yapmalarının nedeni diğer hesaplarda casusluk yapmak istemeleri olarak açıklandı. Karşı cinsle ilgili sahte bir hesap açmayı tercih eden kullanıcıların oranı ise %13 olarak belirlendi.

Elon Musk’un Başlattığı Sahte Twitter Hesap Savaşı

 Sahte hesaplar konusu Twitter’i 44 milyar dolar gibi muazzam bir fiyat karşılığı aldığını açıklayan fakat sahte hesap fazlalığı nedeniyle vazgeçen Tesla kurucusu Elon Musk’un paylaşımları ile tekrar konuşulmaya başlandı.

Bu satış anlaşması şu anda mahkemede ve Musk ile Twitter yönetim kurulu arasında platformdaki sahte hesapların sayısıyla ilgili karşılıklı suçlamalar mahkemede çözümlenmeye çalışılacak.  

İki Tür Sahte Hesap

 Makineler tarafından çalıştırılan ve genellikle spam yapmak için kullanılan hesaplar var. Bu, Elon Musk’ın Twitter’da çok fazla olduğunu iddia ettiği türden sahte hesaplar. Birde gerçek adlarını kullanmak istemeyen kullanıcılar tarafından açılan sahte hesaplar var.

Kullanıcılar Sahte Hesaplarını Yakınlarından Gizliyor

 Araştırmada sahte hesap açanların çoğunluğunun %54’e yakın kısmının ek hesaplarını gizli tutmayı tercih ettiğini ortaya koydu. Sahte hesaplarını açıklamayı tercih edenler ise en çok arkadaşlarına %30 ardından ailesine açıklayanlar %10 ve son olarak ortaklarına açıklayanların oranı ise %8 olarak açıklandı.

En Çok Kim Sahte Hesap Açıyor?

 Araştırmacılar ayrıca, sahte hesap sahiplerinin yarısından fazlasının Y kuşağı olduğunu, X kuşağının ortalama üç sahte hesabının olduğunu ve Z kuşağının ortalama iki hesap sahibi olduğunu belirledi.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!