Anasayfa » Steam Türkiye’den çekiliyor mu?
Flaş Haber Oyun

Steam Türkiye’den çekiliyor mu?

Steam’e Türkiye'den giren oyuncular uygulamanın en üstünde yer alan koyu turuncu bir ibare ile karşılaşıyor. “Türkiye’deki fiyatlandırma ve Steam Cüzdanı bakiyeleri 20 Kasım’dan itibaren USD’ye dönüşecek.”

İki eski Microsoft çalışanı Gabe Newell ve Mike Harrington tarafından kurulan ABD’li Valve şirketi tarafından tasarlanan Steam, bir dijital oyun pazarlama, dağıtım, çok oyunculu bir iletişim platformudur. Günümüzde dünyanın en büyük oyun pazarlarından biri olan Steam, 12 Eylül 2003 tarihinde ilk yayın hayatına başladı ve geliştirilen tasarım canlıya alındı. 20 yılın ardından gelinen noktada platform içerisinde 50 binden fazla oyun bulunmaktadır. Bu oyunlar arasında, çok çeşitli türlerden seçenekler mevcut; aksiyon, macera, strateji, rol yapma, simülasyon, spor ve yarış gibi kategorilere ayrılmış olan binlerce oyun yer alır.

Steam’e Türkiye’den giren oyuncular uygulamanın en üstünde yer alan koyu turuncu bir ibare ile karşılaşıyor. “Türkiye’deki fiyatlandırma ve Steam Cüzdanı bakiyeleri 20 Kasım’dan itibaren USD’ye dönüşecek.”

Dijital video oyunu dağıtımı platformu Stream Türkiye’den çekiliyor diye yorumlanıyor. Böylece platformda 20 Kasım’dan itibaren Türk Lirası desteği olmayacak, oyunlar Amerikan dolarına dönüşecek.

Türk oyuncuların bildiği üzere Steam fiyatları TL üzerinden ve diğer ülkelere göre çok daha ucuz fiyatlara sunuluyordu. En çok merak edilen konu ise 20 Kasım’dan sonra fiyat seviyeleri ne olacak? Avrupa ülkeleri ile aynı fiyatlara göre satışlar devam mı edecek yoksa Türkiye’ye özel fiyatlar devam mı edecek? Belki de Türkiye’ye özel kampanyalar ve indirimler yapılacak mı?

Her seçenekte almayı istediğiniz bir oyun var ise 20 Kasım‘a kadar almanızda fayda var gibi görünüyor.

Steam, Türkiye’de dolarla ödeme almaya başlıyor ama bu kararın alındığı tek ülke Türkiye değil. Aynı duyuru Arjantin’den de yayınlanıyor. Platform, iki ülkeden de çekilme gerekçesini “döviz kurlarında yaşanan oynaklık” olarak gösteriyor. Platform, iki ülkedeki döviz kurlarındaki dalgalanma nedeniyle bu kararı aldıklarını belirtti. Dünya enflasyon listesinde en üstte yer alan iki ülke de aynı kararları uygulanacak.

Döviz kurlarında yaşanan bu dalgalanmanın oyun geliştiricilerin oyunları için doğru fiyatı seçmelerini zorlaştırdığı belirtilen açıklamada şunlar deniyor:

“Geliştirici buluşmalarımızda ve sohbetlerimizde bu geri bildirimle çok sık karşılaştık. Buna ek olarak, bu ülkelerde/bölgelerde sürekli olarak yaşanan kur dalgalanmaları, ücretler, vergiler ve lojistik sorunlar kaynaklı olarak Steam ödeme yöntemlerini güncel ve çalışır şekilde tutmakta büyük güçlükler yaşadık.

Arjantin ve Türkiye’deki Steam müşterileri için fiyatları USD olarak değiştirmek, bize hem oyunculara hem de partnerlere daha standart ve tutarlı bir hizmet sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bu ülkelerde/bölgelerde yaşayan Steam kullanıcılarına çeşitli ödeme yöntemleri sunmaya devam edebileceğimiz anlamına geliyor.”

Kullanıcıların bakiyelerindeki durum ne olacak? 20 Kasım’dan sonra kullanıcıların Steam cüzdanında bulunan Türk Lirası cinsindeki bakiyeler Amerikan Dolarına çevrilecek. Oyun fiyatları ve oyun içi satın alımlar da artık Amerikan Doları olarak güncellenecek. Bir diğer değişiklik de aboneliklerle ilgili. Steam aboneliğinizin süresi dolduktan sonra yeniden abone olmanız durumunda abonelik ücretiniz yine Amerikan Doları üzerinden hesaplanacak.

Etiketler

Yazar Hakkında

Ece Karaca

Ekonomist, Yazar.

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!