Anasayfa » Taliban etkisi ile Bitcoin transferlerinde patlama yaşanıyor!
Flaş Haber Kripto Para Yaşam

Taliban etkisi ile Bitcoin transferlerinde patlama yaşanıyor!

taliban-bitcoindeki-artıs

ABD’nin 20 yıl sonunda Afganistan’dan çekilmesinin ardından Taliban yönetimi, Afganistan yönetiminin tamamını ele geçirdi. Afganistan’da politik düzenlemeler kaoslar ve devam eden iç savaşlar her geçen gün artış gösteriyor. Diğer ülke devletlerin Taliban yönetimini meşru bir yönetim olarak tanıyıp tanımayacakları ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Taliban’ın tamamen Afganistan yönetimine egemen olması ve kurumsal yapıyı oturtması da epey zaman alacak gibi duruyor.

Bu sebeplerden ve belirsizliklerden ötürü Afgan vatandaşları ülkelerini terk ediyor. Ülkeyi vatandaşlarla birlikte sıcak para da terk ediyor. Hindistan merkezli bir yayın kuruluşunun haberine göre Afganistan’da son dönemde Bitcoin kullanımı ve Bitcoin üzerinden gerçekleşen transferlerde ciddi artış yaşanıyor. Yani ülkesini terk eden Afgan vatandaşların varlıklarını Bitcoin üzerinden ülke dışına transfer ettikleri iddia ediliyor.

Hatta Taliban’ın kendisinin de finansal işlemlerini ve para transferlerini Bitcoin ve kripto paralar üzerinden gerçekleştirdiği iddia ediliyor.

Taliban askerleri de sosyal medya araçlarını kullanıyor ve kendi aralarında bu şekilde irtibat kuruyorlar. Facebook, Whatsapp, Telegram ve TikTok kullanan birçok Taliban askerinin olduğu ön görülüyor.

Afganistan’da artan belirsizlik ve bir para transfer sisteminin olmaması nedeniyle Bitcoin ve kripto paralara yönelik talepte ciddi artışlar yaşanıyor.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!