Anasayfa » Telegram söylenildiği kadar güvenli mi?
Teknoloji

Telegram söylenildiği kadar güvenli mi?

telegram-guvenli-mi

Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi, herkesi endişenlendirdi ve büyük olay yarattı. O yüzden WhatsApp kullanıcıları, farklı ve daha güvenli mesajlaşma uygulamalarına geçiş yapmaya başladılar. Çoğu kullanıcının ilk rastladığı uygulama ise Telegram oldu. Bu yüzden sizler için Telegram’ın güvenli olup olmadığıyla ilgili bir sunum hazırladık.Fakat Telegram güvenli mi? sorusunu cevaplamadan önce Telegram’ı bir tanıyalım.

Telegram nedir?


Telegram, çoklu platform desteği sunan, güvenli anlık mesajlaşma servisidir. Rus programcısı Pavel Durov tarafından yaratılmıştır. Telegram istemcileri hem mobil (Android, iOS, Windows Phone) hem de masaüstü sistemleri (Windows, OS X, Linux) için mevcuttur. Ağustos 2013’te yayın hayatına başlamıştır. Kullanıcılar birbirleri arasında metin mesajı, fotoğraf, video, ses kaydı, sticker ve 2 GB’a kadar dosya paylaşımı yapabilmektedirler.

Telegram güvenli mi?

Aslında Telegram, abartıldığı kadar güvenli değil. Zaten Telegram’ın varsayılan olarak kullanılabilen bir uçtan uca şifreleme özelliği yok. Uçtan uca şifrelemeyi kullanabilmek için de uygulamanın içinde yer alan gizli sohbet özelliğini aktif etmek gerekiyor. Bunun yanında siz gizli sohbeti kullansanız bile pek güvenli değil.

Çünkü Telegram, her ne kadar açık kaynak kodlu olsa bile kendi uçtan uca şifreleme programını herkesle paylaşmıyor. Yani bu da Telegram’ın üçüncü kişilere veri aktardığı konusunda bizi şüphelendiriyor.

Bunun yanında 4 Kasım 2014’te Telegram, Telegram kurucularının aralarında konuştuğu mesajlara erişebilen kişiye $300.000 ödül vereceği bir yarışma düzenledi. 11 Şubat 2015’te yarışma bitti ve kazananı olmadı. Ayrıca Telegram, hükûmetler dahil olmak üzere hiçbir 3. partiyle bugüne kadar veri paylaşmamıştır. Yani Telegram, bu kadar buyük bir ödül belirlediğine göre gerçekten kendine güveniyor demektir. Fakat her ne kadar sisteme sızmak zor olsa da Telegram, kâr amaçlı veri satışı yapıyor olabilir. İhtimalli şekilde belirtiyorum çünkü bunu kanıtlamak pek mümkün değil. Ama bunkar sadece ihtimaller unutmayın ki her sistem hacklenebilir.

Ama bu ihtimaller bizce gerçek dışı telegram diğer sosyal medya platformalına göre oldukça güvenli belkide geliştiricisinin bir rus olmasından kaynaklıdır bunu bilemeyiz :).

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!