Anasayfa » Uzay Turistleri İçin Geri Sayım Başladı
Teknoloji

Uzay Turistleri İçin Geri Sayım Başladı

uzay-turistleri-gerisayim-basladi

Uzay Turistleri SpaceX Roketiyle 3 Gün Dünya Yörüngesinde Dolaşacak

SpaceX, ilk defa içinde eğitimli astronot olmadan ve sıradan 4 yolcu bir roketle dünya çevresinde 3 günlük seyahat gerçekleştirecek. Uzay turistlerinin yolculuğu çarşamba gecesi başlayacak.

Elon Musk‘ın sahibi olduğu ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, çarşamba günü bir ilke imza atarak, yanlarında profesyonel astronot olmadan uzaya dört kişilik turist kafilesi gönderecek.

“Inspiration 4” adı verilen bu ilk tura katılan uzay turistleri, üç günlük seyahatlerinde dünyanın çevresinde birkaç kez tur atacak.

Herhangi bir profesyonel astronot olmadan yörüngeye sadece amatör yolcuların gönderilecek olmasıyla birlikte bu yolculuk tarihi bir önem taşıyor.

Spacex’den Açıklama

SpaceX, 15 Eylül Çarşamba günü saat 20:02’de EDT’de (16 Eylül Perşembe 00:02 UTC), Inspiration4 misyonunun başlatılması için beş saatlik bir fırlatma aralığı hedefliyor. Dünyanın yörüngeye giden ilk tamamen sivil insan uzay uçuşu, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki tarihi Launch Complex 39A’dan SpaceX’in Falcon 9 roketi ve Dragon uzay aracıyla gerçekleşecek. Kalkıştan yaklaşık üç gün sonra Dragon ve Inspiration4 mürettebatı Dünya’ya geri dönecek ve Florida kıyılarındaki birkaç olası iniş alanından birine inecek.

SpaceX’in Inspiration4 görevinin başlatılmasına yönelik web yayını, kalkıştan ~4 saat önce yayınlanacak.

Inspiration4 , Shift4 Payments’ın kurucusu ve CEO’su ve başarılı bir pilot ve maceracı Jared Isaacman tarafından yönetiliyor. Ona katılanlar, St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi’nde doktor asistanı ve pediatrik kanserden kurtulan Sağlık Memuru Hayley Arceneaux, Hava Kuvvetleri gazisi ve uzay veri mühendisi olan Görev Uzmanı Chris Sembroski ve Yerbilimci, girişimci ve eğitimli bir pilot olan Mission Pilot Dr. Sian Proctor.

GÖREV HEDEFLERİ

İnspiration4 misyonu, Jared‘in kanserli ve yaşamı tehdit eden diğer hastalıkları olan tüm çocuklara umut verme konusundaki iddialı bağış toplama hedefinin bir parçası. Inspiration4 ekibinin 200 milyon dolarlık bağış toplama hedefleri var.

Inspiration4 ekibi, yörüngedeki çok günlük yolculukları sırasında, Dünya’da ve gelecekteki uzun süreli uzay uçuşlarında insan sağlığını geliştirmek için tasarlanmış bilimsel araştırmalar yürütecek .

Yörüngeye Gönderilecek Kafile

Yörüngeye gönderilecek kafile içinde öne çıkan isim Shift4 Payments’ın kurucusu milyarder Jared Isaacman oldu. Ünlü milyarderin uçusun tüm masraflarını karşıladığı açıklandı.

Euronews haberine göre diğer yolcular, Pediatri kanseri geçirmesine rağmen (çocuk yaşta Lösemi) bu hastalığı yenen 29 yaşındaki Hayley Arceneaux isimli genç bir kadın. Bu gezide protezle uzaya giden ilk yolcu olma unvanına sahip olacak. Jared Isaacman’ın büyük mali destek sağladığı Memphis kentindeki St Jude hastanesinde çalışan bu genç kadın, yolculukta umut yazan koltuğa oturacak.

 Üzerinde Cömertlik yazan koltuğa ise daha önce ABD Hava Kuvvetleri’nden emekli ve uzay sanayinde çalışan 42 yaşındaki Chris Sembroski oturacak.

Son yolcu 51 yaşındaki yer bilimleri Jeoloji profesörü Sian Proctor ise arkasında refah yazacak olan koltuğa oturacak. Afrika kökenli Amerikalı bu yolcu, 2009 yılında NASA için astronot olmak istemiş ancak bu şansı son anda kaybetmişti. Bu yolculuk için düzenlenen yarışmayı kazandı ve dördüncü koltuğun sahibi oldu.

Dragon kapsülü, SpaceX’in kendi üretimi olan Falcon-9 roketi ile ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden hava durumunda beklenmedik bir gelişme yaşanmadığı takdirde çarşamba günü fırlatılacak.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!