Anasayfa » Windows 11, PC sıfırlama özelliği düzgün çalışmıyor mu?
Teknoloji

Windows 11, PC sıfırlama özelliği düzgün çalışmıyor mu?

Windows 11 işletim sistemindeHer şeyi kaldır” seçeneğiyle bilgisayarı sıfırlarken önemli bir sorun keşfedildi.

Windows 11 veya 10 yüklü bilgisayarını yazılımsal olarak temizlemek isteyenlerin başvurduğu yöntem genellikle sıfırlama oluyor. USB bellek ile temiz kurulum yapmak da bir tercih, ancak bu kadar teknik bilgisi olmayanlar Microsoft’un ayarlara yerleştirdiği “Bu bilgisayarı sıfırla” özelliğini kullanabiliyorlar.

Bir kullanıcı bilgisayarını sıfırlamak istediğinde “Dosyalarımı sakla” ve “Her şeyi kaldır” olmak üzere iki seçenekle karşılaşıyor. İlk seçenek diskteki kişisel dosyalara dokunmayıp uygulamaları kaldırırken; ikinci seçenek ise fotoğraf, video vb. kişisel dosyalarla birlikte diski tamamen temizlemekte.

Windows 11 işletim sistemli bilgisayarlarda “Her şeyi kaldır” özelliğinin düzgün bir şekilde çalışmadığı ve dosyaları silmediği ortaya çıktı. Microsoft, sorunun fark edilmesi üzerine internet sitesinde bir duyuru yayınlayarak neden kaynaklandığı konusunda bir açıklama yaptı.

Paylaşılan bilgiye göre, bilgisayarda OneDrive eşitlemesi açıksa ve fotoğraf, video gibi kişisel dosyalarınız OneDrive hesabınızla senkronize edilmişse, “Her şeyi kaldır” seçeneğiyle bilgisayarı sıfırlasanız bile dosyalar diskten silinmemekte. Sıfırlama işlemi tamamlanıp PC açıldıktan sonra cihazda kalmaya devam etmekte.

Microsoft, bu sorundan etkilenmemek için ne yapılması gerektiğini de detaylandırdı. Açıklamaya göre eğer “Her şeyi kaldır” özelliğiyle bilgisayarı sıfırlamadan önce, OneDrive hesabınızın bağlantısını keserseniz (senkronizasyon işlemi durdurulacağı için) kişisel dosyalarınız sorunsuz bir şekilde silinecek. Şirket, sorunun çözümü üzerinde çalıştığını açıklasa da, net bir tarih vermedi.

Bu arada çok yakında Windows 11’in ilk büyük güncellemesi de yayınlanacak. Yeni sürümle birlikte Microsoft, işletim sisteminin çıkışından beri kullanıcıların bildirdiği problemlerin büyük çoğunluğunu düzeltecek. Bu anlamda güncelleme büyük önem taşımakta.