Anasayfa » Mars’ta Yeni araştırma: Mars’ta yeraltı yaşamı olabilir
Teknoloji

Mars’ta Yeni araştırma: Mars’ta yeraltı yaşamı olabilir

Mars’ta yeni yaşam belirtileri arayan bilim insanları ,  Kızıl Gezegen’in yüzeyinde değil, altında olabileceği öngörüsünde bulundular . Yeni araştırmada radyasyonun, yeraltı yaşamını buldular…

Bilim insanlarına göre radyoaktif elementler yerin derinliklerinde su moleküllerini parçalayarak yeraltı yaşamını destekleyecek maddeler üretiyor.

Şimdiyse Astrobiology isimli hakemli bilimsel dergide yayımlanan bir araştırma, radyolizin Mars‘ta da mikro yaşamı güçlendirebileceğini öngörüsünde bulundu.

Kızıl Gezegen ‘de toz fırtınaları, kozmik ışınlar ve Güneş rüzgarları gezegen yüzeyini harap ediyor. Bu da yaşam için olumsuz bir ortam oluşturuyor. Ancak yeni araştırmalara göre bazı yaşam belirtileri yerin altında gizleniyor olabilir.

NASA‘nın Jet İtki Laboratuvarı’ndan gezegenbilimci ve yeni çalışmanın başyazarı Jesse Tarnas :

Mars’ta yaşanabilirlik şansı en yüksek ortam yeraltı”

Tarnas ve meslektaşları, Mars göktaşlarını tekrardan gözden geçirdiler ve bunların yapısını, tane boyutlarını ve radyoaktif element bolluğunu değerlendirdi. Daha sonra Mars‘taki uydulardan ve uzay araçlarından gelen verileri kullanarak Mars dış kabuğunu gözenekliliğini ölçtü.

Bu analizlerden elde ettikleri bilgileri bilgisayara ekleyen araştırmacılar, yeraltı bakterilerine güç katacak kimyasal bileşenlerin Mars’ta ne kadar üretilebileceğini hesapladı.

Bunun sonucunda Mars‘ta su varsa yeraltında meydana gelen radyolizin milyarlarca yıl boyunca mikrobiyal yaşam formlarını destekleyebileceğini, hatta bu yaşam formlarının bugün hala mevcut olabileceğini keşfetti.

Rutgers Üniversitesi’nden gezegen bilimcisi Lujendra Ojha, araştırmada belirtildiği üzere Mars‘taki olası bir canlının suya ihtiyaç duyacağını vurguladı.

Araştırmaya katılmayan ve onu dışarıdan bir göz olarak yorumlayan Ojha, gezegende yeraltı suyunun bulunup bulunmadığını henüz bilmediklerini ifade etti.

Yazar Hakkında

Berk Gündüz

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!