Anasayfa » Yeni Nesil Ford Mustang Ne Zaman Çıkacak
Otomobil

Yeni Nesil Ford Mustang Ne Zaman Çıkacak

ford-mustang-ne zaman-cıkacak

Yeni Nesil Ford Mustang’in, Eylül ayında piyasaya tanıtılması bekleniyor. Yeni nesil Ford Mustang ile ilgili ortaya birçok yeni iddialar atıldı.Automotive News’in haberine göre içeriden alınan gizli bilgilerde yedinci nesil Ford Mustang, Amerikada Eylül ayında düzenlenecek Detroit Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkması planlanıyor.

Bundan önce ortaya atılan iddialara göre, yeni Mustang’in 17 Nisan 2023 tarihinde görücüye çıkması bekleniyordu. Ford Motor Company yetkilileri yedinci nesil Mustang hakkında hiçbir bilgi açıklamadı.

İçeriden sızdırılan bilgilere göre yedinci nesil Mustang’de tek parça dijital gösterge paneli kullanılacağı biliniyor. Bilgi-eğlence sisteminde ise kablosuz güncelleme desteği bulunan Sync 4 işletim sistemi olacağı belirtiliyor. Yeni modelde kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto desteği de yer alacak.

Yedinci nesil modelin hibrit motor ile tanıtılacağı tahmin ediliyor. Ford’un hibrit sistem için 2.3 Litre sıralı EcoBoost motoru tercih edeceği belirtiliyor.

İlk Mustang Ne Zaman Üretildi?

Ford Mustang, Ford Motor Company tarafından Ford Falcon modelinden esinlenerek üretildi. İlk kez 9 Mart 1964’te Ford’un Michigan Dearborn’daki tesislerinde üretilmiştir. 17 Nisan 1964 yılındaki New York Fuarında görücüye çıkarıldı.

Mustang Adı Nereden Geliyor?

Ford, yeni bir spor araba tasarlamaya başladığında bu yeni arabaya, arabanın gücünü temsil edecek birkaç isim (Mustang, Cougar, Torino, Venice) üzerinde karar vermeye çalışıyordu. Aracın yönetici tasarımcısı John Najjar, 2.Dünya Savaşı P-51 Mustang savaş uçağı hayranıydı ve Mustang ismini Ford‘a önerdi. Bu uçağın 2.Dünya Savaşındaki başarısı ve Ford’un üreteceği bu yeni arabaya yakışan bir isim olacağından, Ford yeni aracına “Mustang” ismini koymaya karar verdi.

Mustang’ın Yıllara göre Nesilleri

İlk nesil (1964-1973)
İkinci nesil (1974-1978)
Üçüncü nesil (1979-1993)
Dördüncü nesil (1994-2004)
Beşinci nesil (2005-2014)
Altıncı nesil (2015-günümüz)

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!