Anasayfa » YouTube’dan Yalan İçerikleri Yayından Kaldırma Kararı !
Korona Virüs Teknoloji

YouTube’dan Yalan İçerikleri Yayından Kaldırma Kararı !

youtubecovid19hakkindayanlisbilgiicerenvideolarikaldirdi

YouTube, Coronavirüs ile ilgili yalan yanlış haberleri yani dezenformasyonları içeren 1 milyondan fazla videoyu kaldırdığını açıkladı.

YouTube yöneticilerinden Neil Mohan, yaptığı açıklamada Youtube’un 2020 yılının başlarından beri, salgının uydurma olduğunu iddia ederek ya da hastalığa uydurma çareler önererek tehlikeli biçimde dezenformasyon yapan bir milyondan fazla videoyu kaldırdığını açıkladı.

YouTube’un temelindeki amaçlarından birisi de insanlığa zarar verebilecek içeriği yayınlamak olduğunu belirten Neil Mohan, dezenformasyonu tespit edebilmek için açık kanıtlara ihtiyaçları olduğunun önemini belirti. Mohan, Covid-19 hakkında bilimsel gelişmeleri takip edebilmek için Hastalık Tedbir ve Denetim Merkezi ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) gibi uzman kurumların konuyla ilgili açıklamalarına güvendiklerini açıkladı.

Neil Mohan, paylaşılan binlerce içerik arasından bazen dezenformasyon içeren videoların kaldırılması biraz zaman alsa da belirlenen içeriklerin hemen yayından kaldırıldığını belirtti. Dezenformasyon içeren görüntüleri yayından kaldırma sürecini hızlandırmak üzerine çalışırken Mohan, “İnsanlar artık haber ya da bilgi aradıklarında izlenme sayısına yada kaliteye değil, optimize edilmiş sonuçlara ulaşıyorlar” sözlerini kullandı.

16 yıl önce 15 Şubat 2005 tarihinde kurulan YouTube video paylaşım sitesi günümüzde yayınladığı ve telif hakkı ile korunan videolar nedeniyle yasal sorunlar yaşamaktadır. Gelecekte yüklü tazminat davalarını kaybetme tehdidiyle karşı karşıya kalan Youtube, birkaç firma ile yapılan anlaşmalar ile de bazı telif hakkı ile korunan videoları yayınlama hakkına sahip olmuştur.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!