Anasayfa » 2021 Yılının En Hayırseveri Kim?
Yaşam

2021 Yılının En Hayırseveri Kim?

2021in-hayirseveri-Elon-musk-

2021 Yılının En Hayırseveri Kim?

2021 yılının en hayırsever ismi Elon Musk oldu. Spacex CEO’su Elon Musk, geçen yılın kasım ayında 5 milyon 44 bin Tesla Inc. hissesini 19 Kasım ve 29 Kasım tarihleri arasında bir yardım kuruluşuna bağışladı. Bağış miktarı o tarihte 5,7 milyar dolar olarak hesaplandı. Yapılan açıklamada bağış yapılan kuruluşun yada kuruluşların adı yer almadı.

Elon Musk , Tesla, SpaceX, Neuralink, Musk Foundation gibi kurucusu olduğu şirketlerden Tesla Inc. adına , 5.7 milyar dolar değerinde hissesi bağışladı. 2021 yılının Kasım sonuna doğru Elon Musk’ın bir dizi hisse senedi satışı yaptığı dönemde gerçekleşti.

Bağış Mı ? Vergi İndirimi Mi?

Wall Street Journal gazetesinin haberlerine göre bazı vergi uzmanları, Elon Musk’ın yaptığı bağışı vergi indirimi ilişkilendirdi. ABD de vazgeçilen sermaye kazançları vergilendirilmiyor. Internal Revenue Service, (Amerika Birleşik Devletleri’nde gelir idaresi alanında faaliyet gösteren devlet dairesi) değerlendirmelerine göre de Musk’ın yaptığı bağış, yaklaşık 5,7 milyar dolar değerinde. Elon Musk’ın bağışları yaptığı sırada Tesla hisse senetleri 1.060 doların üzerinde işlem görüyordu. Tesla’nın hisseleri Pazartesi günü 875.76 dolardan kapandı.

Hayırsever Elon Musk

Tesla CEO’su Elon Musk 2012 yılında zengin insanların, servetlerinin çoğunu hayırsever amaçlara bağışlamayı teşvik eden Bağış Taahhüdü’nü imzaladı. Musk’ın hayır kurumlarına ne kadar bağış yaptığı tam olarak açıklanmasa da Musk kendi sosyal medya hesaplarından zaman zaman paylaşımlar yapıyor.

Geçtiğimiz yılın Mart ayında Musk, bir Teksas ilçesindeki okullara 20 milyon dolar ve şehir merkezini canlandırmak için bir Teksas şehrine de 10 milyon dolar bağışladığını sosyal medya hesabı twitter’den duyurdu. 2018 yılında ise adını açıklamadığı bir hayır kurumu için de 100 milyon dolardan fazla Tesla Inc. hissesi sattığını tweetlemişti. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nın( WFP) icra direktörü David Beasley (ABD) dünya genelinde ki milyarderleri küresel açlığa karşı yardım etmeye davet ettikten sonra Musk, WFP örgütünün 6 milyar dolarla dünyadaki açlığa nasıl çözüm getireceğini tanımlaması halinde Tesla hisselerini satacağını tweetledi. BM Dünya Gıda Programı sözcüsü, Elon Musk’ın kuruluşa hisse bağışlayıp bağışlamadığı konusunda açıklama yapmadı.

Elon Musk, 2002 yılında Musk Vakfı’nı kurmuştu. Vakfın web sitesinde yapılan açıklamalara göre, yenilenebilir enerji araştırmaları ve insan uzay araştırmaları da dahil olmak üzere çeşitli araştırma gruplarına bağışlar yapılıyor. Yine 2015 yılında, yapay zekânın ticari çıkarlardan ziyade toplumsal ihtiyaçlara hizmet etmesini sağlamak için 1 milyar dolar taahhüt eden bir grup Silikon Vadisi yatırımcısı arasında yer aldı.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!