Anasayfa » 2022 data bilgilerini korumak için zor bir yıl olacak
Teknoloji

2022 data bilgilerini korumak için zor bir yıl olacak

Gün geçtikçe artan teknoloji ve siber saldırılarla 2022 yılında siber güvenlik sektörü gelişmelere ayak uydurmak için hızlanacak.

Gün geçtikçe artan teknolojiyle paralel bir şekilde artan data hırsızlığı ve hackenmelerle 2022 fidye yazılımı saldırılarından, yanlış bilgilendirmeye ve tüketici dolandırıcılığına kadar, siber güvenlik sektöründe bir sürü alan bu gelişmelere ayak uydurmak için hızlanacak.

ABD seçimleri siber saldırılar için olası bir hedef

Siber suçlular yazılım yöntemlerini geliştirdikçe ve interneti birbirine bağlayan yazılımdaki zayıflıklardan yararlanmaya çalıştıkça, güvenlik tehditleri muhtemelen 2022’de hızla artacak. Yaklaşan ABD seçimleri de bu siber korsanların yanlış bilgi yaymaları için cazip bir hedef olacak.

Bilgisayar korsanlığı, saldırı ve veri hırsızlığında artış beklentisi, 2021’de tüketicilerin hayatlarına yayılan fidye yazılımlarında (fidye ödenene kadar kilitli kalan bilgisayar sistemlerinin ele geçirilmesi) büyük bir sıçramadan sonra geliyor. Petrolü durduran siber saldırılar nakliye şirketi Colonial Pipeline ve et paketleyici JBS USA, ABD’nin bazı bölgelerinde geçici gaz fiyatlarındaki artışlara ve et kıtlığına neden oldu.

Şirketlerin evden çalışması siber saldırıları arttırdı

Beklenen saldırılar, ek zayıflıklar yaratan, görünüşte hiç bitmeyen bir salgının arka planında ortaya çıkıyor. Pek çok insan hala evden çalışırken, saldırganlar kurumsal ağlara sızmak için uzak bağlantılardan yararlanmaya çalışacaklar. Bazı dolandırıcılar, bankacılık bilgilerini, kişisel şifreleri ve hesapları tehlikeye atmak için kullanılabilecek diğer verileri ele geçirmek için bilgisayar ekranlarının önünde giderek daha fazla zaman harcayan sıradan insanları da hedef alacaktır.

Siber güvenlik firması ThreatX’in baş teknoloji sorumlusu ve kurucu ortağı Andrew Useckas, sorunun bir kısmının şirketlerin sorunun boyutunu bilmemeleri olduğunu, çünkü kurumsal ağlarda çok fazla bilgi olduğunu söylüyor.

Useckas, “Pek çok kuruluş, ne kadar siber saldırıya açık olduklarını anlamıyor veya kabul etmiyor.” Dedi.

NYU’dan Cappos, siber güvenlik endüstrisinin hibrit çalışma durumlarının nasıl yönetileceği konusunda muhtemelen daha iyi bir şekilde ele alınacağını, güvenliği artıran ve çalışanların bağlantı kurmasını kolaylaştıran yeni öneriler ve ürünler sunacağını söylüyor.

SMS onaylamaları artık güvenilmez

Clay, tüketicilerin güvenlik oyunlarını da geliştirmeleri gerektiğini söylüyor. Biyometri ve anında iletme bildirimleri gibi iyi iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemleri bir zorunluluk olacak. SMS mesajı olarak gönderilen kodlar gibi daha basit doğrulama yöntemlerin gelişen siber dünyaylar artık güvenilmez hale geldiğini söylüyor.

Kaynağı belirsiz QR kodlar bir siber saldırı olabilir

Bu akıllı telefonlar için de geçerli. Kimlik avı, kişisel bilgileri almak için aldatıcı e-postalar gönderme uygulaması mobil hale geliyor. Clay, insanların çevrimiçi etkinliklerinin daha fazlasını mobil cihazlara taşımasıyla, bu yıl -tahmin ettiniz- vishing olarak adlandırılan, hayal gücü olmayan bir şekilde smishing olarak bilinen SMS ve sesli aramaları kullanan benzer girişimlerin daha yaygın hale geleceğini söylüyor. Buna ek olarak, dolandırıcılar tarafında QR kodlarının kullanımı da artıyor. Bu yüzden her görülen kaynağı bilinmeyen QR kodları taramanın tehlikeli olabileceğini söylüyor.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!