Anasayfa » 2022 Pekin Kış Olimpiyatları Başladı
Spor

2022 Pekin Kış Olimpiyatları Başladı

2022 Kış Olimpiyatları dün yapılan açılış seremonisiyle Çin’in başkenti Pekin’de başladı

2022 Pekin Kış Olimpiyatları açılış töreni dün pandemi kısıtlamalarına rağmen oldukça görkemli başladı. Organizasyonda konserler, dans koreografileri ve ışık gösterileriyle, görsel ve işitsel bir şölen sunuldu.

Açılış stadyumuna getirilen olimpiyat ateşi 1950-1960-1970-1980 ve 1990 yıllarında doğmuş ve Çin Halk Cumhuriyeti adına çeşitli dallarda madalya kazanan sporcular meşaleyi elden ele taşıdılar. Stadyumun ortasında bulunan ve olimpiyatlara katılan her ülkenin adının yer aldığı kar tanesi motifinin ortasına bırakılan olimpiyat ateşi oyunların sonuna kadar yanmaya devam edecek.

Covid-19 önlemleri ve kısıtlamaları nedeniyle kısaltılan ve sadeleştirilen açılış seremonisinin ana teması, tek dünya ve tek aile oldu. Oyunlarda ülkemizi 7 sporcu temsil edecek.

Pekin 2022 Kış Olimpiyat Oyunları, 20 Şubat’ta yine Pekin Ulusal Stadyumu’nda düzenlenecek kapanış seremonisiyle son bulacak.

90’dan Fazla Ülkeden 3 Bine Yakın Sporcu 15 Dalda Mücadele Edecek

4-20 Şubat’ta yapılacak 2022 Kış Olimpiyatları’nda 15 dalda 90’dan fazla ülkeden yaklaşık 3 bin sporcu mücadele edecek.

Olimpiyatlarda Buz Hokeyi, Curling, Artistik Buz Pateni, Sürat Buz Pateni, Kısa Kulvar Sürat Buz Pateni, Alp Disiplini Kayak, Serbest Stil Kayak, Kayaklı Koşu, Kayakla Atlama, Biatlon, Kuzey Kombine, Snowboard, Kar Kızağı, İskelet Kızağı ve Tek Kişilik Kızak dallarında müsabakalar yapılacak.

Salon Buz müsabakaları Pekin merkezinde, Alp Disiplini Kayağı ile Kızak müsabakaları merkeze 75 kilometre uzaklıktaki Yançing ilçesinde ve diğer Kayak, Snowboard ve Kayakla Atlama müsabakaları ise Pekin’in komşu eyaleti Hıbey’e bağlı Cangciakou şehrinde yapılacak.

Pandemi nedeniyle müsabakalar “kapalı devre” organize edilecek

Covid-19’un yayılmasının önlenmesi amacıyla Çin Hükümeti bir dizi önlemler aldı. Olimpiyat oyunları, COVID-19 pandemisi sebebiyle, sporcular, görevliler ve gönüllülerin yer aldığı etkinlik alanlarının şehirden yalıtıldığı “kapalı devre” sisteminde gerçekleştirilecek.

Oyunlarda açılış, kapanış törenleri ve müsabakalar için bilet satılmazken izleyici gruplarının davetle müsabakalara getirileceği açıklandı.

2022 Pekin Kış Olimpiyat oyunlarını canlı olarak TRT Spor ve Eurosport kanallarından takip edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!