Anasayfa » 2023 Dodge Hornet Tanıtımı Yapıldı
Otomobil Teknoloji

2023 Dodge Hornet Tanıtımı Yapıldı

2023-dodgehornet-tanitimi-yapildi

ABD merkezli otomobil markası Dodge Hornet 2023 modelini görücüye çıkardı. Bu yılın başlarında sızdırılan fotoğraflara dayanarak sürpriz olmayan 2023 Hornet, Alfa Romeo Tonale’ye benziyor. 2023 Dodge Hornet ilk elektrikli, Alfa Romeo Tonale PHEV’in daha gösterişli bir versiyonu ve ABD’li kuzeni olan 2023 Hornet R/T plug-in hibrit formunda satışa çıkarıldı.

Entegre ısı emicili kaput, ön pano ızgara açıklığı ve agresif lamba grafikleri dahil olmak üzere ayırt edici Dodge DNA’sını yansıtıyor. R/T’de farlar, LED reflektörleri ve ışıklı bir DRL imzasını birleştiriyor.

2023 Dodge Hornet ilk elektrikli, Alfa Romeo Tonale PHEV’in daha gösterişli bir versiyonu ve ABD’li kuzeni olan 2023 Hornet R/T plug-in hibrit formunda satışa çıkarıldı.

Araç Michigan da, Pontiac’taki M1 Concourse’da üç farklı şekilde tanıtıldı. Seride Dodge Hornet R/T plug-in hibrit, Dodge Hornet GT 2.0 litre benzinli model ve Dodge Hornet GT GLH Concept olarak sergileniyor.

Dodge Hornet Özellikleri

Dodge Hornet, mat siyah kalıplanmış renkli alt kaplamaya ve kaslı bir görünüm için saçaklara sahipken, R/T modeli benzersiz Abyss boyalı alt kaplama ve entegre çift egzoz portlu olarak sunuluyor.

Aracın arka bölümünde genişliğini artıran ve ışıklı kırmızı bir imzaya sahip Dodge Hornet spor arka lambaları ve ortada ışıklı bir Dodge Rhombi logosu var. Bu özellik bir Dodge aracında bir ilk olarak sunuluyor. Kompakt SUV ayrıca 1940’larda Hudson Hornet’te ilk kez kullanılan Hornet adının yeniden canlandırılması için çamurlukta yeni bir dış Hornet rozeti bulunuyor.

Hornet İç Tasarım Özellikleri

2023 Hornet, iç tasarımda orta konsol kontrolleri ve sürücüye doğru hafifçe eğilmiş ekranlar, düz tabanlı bir direksiyon simidi, gösterge paneli boyunca uzanan sarılı ve dikişli bir orta destek, kırmızı dikiş vurgu seti ile sürücü odaklı bir tasarım sunuyor.

Hornet, standart olarak 12,3 inç dijital kokpit küme ekranı ve 10,25 inç Uconnect 5 bilgi-eğlence sistemi merkezi ekranı ile geliyor. İşlemeli Dodge Rhombi logosuna sahip Alcantara koltuklar, Track Pack seçeneğine dahildir.

Hornet GT Teknik Özellikler

Dodge Hornet GT, turboşarjlı 2.0 litrelik dört silindirli ve dokuz vitesli otomatik şanzımanlı olarak satışa sunuldu. Toplamda 268 beygir gücü ve 400 Nm tork üreten yeni GT modeli, 0’dan 100 km/sa 6.5 saniyede çıkabiliyor.
Dodge Hornet GT’nin ön aksında, Jeep Renegade/Fiat 500X serisinden alınan turboşarjlı 1.3 litrelik dört silindirli bir motor bulunuyor.
Arka aksın üzerinde 90 kw’lık bir elektrik motoru bulunuyor. Hornet GT 2.5 saatte şarj edilebiliyor, 7.4 kw’lık bir şarj modülü ile geliyor. 15.5 kw/sa lityum iyon pil, GT’ye 56 km.lik bir sürüş sağlıyor.

Hornet GT’de “PowerShot” adlı yeni bir mod bulunuyor. yaklaşık 288 beygir gücü ve 519 Nm tork elde edebiliyorsunuz. Bu mod 0’dan 100 km/sa hızlanmanızı 6.1 saniyede yapmanızı sağlıyor.

Hornet GT’ler her iki uçta tamamen bağımsız bir süspansiyonla ve dörtlü bir Brembo fren paketiyle birlikte geliyor.

Dodge Hornet, aracın ağırlık dağılımı bazında sınıfının en iyi gövde sertliğine sahip olduğunu iddia ediyor.

Hornet R/T Teknik Özellikler

Hornet R/T 25 beygir gücünde bir artış sağlayan ve yaklaşık 15 saniye boyunca anında tork sağlayan, sınıfına özel bir PowerShot özelliğine sahip bir sistemle geliyor. Sistem devreye girdiğinde, 0’dan 100 km’ye 6,1 saniyelik sürede erişiliyor. PHEV’in azami hızı 128 mph (206 km/s).

Sürücüler ayrıca üç hibrit sürüş modundan birini seçebilir. Hibrit Mod (maksimum verimlilik), Elektrik Modu (tamamen elektrikli) ve E-Tasarruf Modu (akü şarjını korumak için ICE’yi daha fazla kullanır).

Hornet R/T PHEV, rejeneratif frenleme özelliği ve e-Coasting sayesinde hareket halindeyken pil gücünü yenileyebiliyor. Dodge, sürüş dinamiklerini geliştirmek için standart olarak Hornet R/T’yi tamamen bağımsız ön ve arka süspansiyon, Koni frekans seçici sönümleme amortisörleri, tork vektörü, Brembo dört pistonlu ön sabit kaliperler ve Akıllı Fren Sistemi ile donattı.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!