Anasayfa » 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Kutlu Olsun!
Yaşam

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Kutlu Olsun!

24temmuz-gazeteciler-ve-Basin-Gunu

Gazeteciler ve Basın Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Basın Bayramı veya Basın Özgürlüğü için Mücadele günü ülkemizde basın sansürünün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan önemli bir gündür.

Gazeteciler ve Basın Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Osmanlı Devleti’nde, çıkartılan her gazetenin basılmadan önce sansür memurlarınca kontrol edilip onaylanması gerekiyordu.

II. Meşrutiyet’in ilan edildiği 24 Temmuz 1908 günü İstanbul ‘da ki gazeteciler önderliğinde birçok gazete sansür memurlarını içeri almama ve gazetelerini sansüre yollamadan basma kararı aldı ve o günden sonra gazeteler incelenmeye gitmeden yayımlanmaya başlanmıştır.

10 Haziran 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 1948 yılında aldığı kararla her yıl 24 Temmuzu Basın Bayramı olarak ilan etmiştir. 1971’de alınan yeni bir kararla “bayram” olmaktan çıkmış ve adı, “Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü” olarak değişmiştir.

 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 1989 yılından itibaren her yıl basın özgürlüğü için uğraş veren gazeteci ve kurumları ödüllendiren “Basın Özgürlüğü Ödüllerini” vermeye başlamıştır.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!