Anasayfa » Apk nedir? Apk yüklemek suç mu?
Teknoloji

Apk nedir? Apk yüklemek suç mu?

Apk-nedir-Apk-yuklemek-suc-mu
Android kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı internet terimlerden birisi de APKdir. Peki ya Apk nedir? Apk yüklemek suç mu?

 Android mi iOS mu tartışması kesinlikle hiç bir zaman bitmeyecektir. Ancak şunu biliyoruz ki Android açık kaynak kodlu ve iOS’a göre daha fazla modifikasyon imkanı olduğu için APK kullanmak yalnızca Android sistemlerde mümkündür.

ANDROİD Mİ İOS MU?

APK nedir?

Kısaltılmış olarak APK uzun hali olan Android Package Kit, mobil uygulamaların dağıtımı ve kurulumu için Android işletim sistemi tarafından kullanılan bir tür paket dosya biçimidir. Bu tür paket dosyalar, Google Play Store gibi uygulama mağazalarının üçüncü parti platformlarda kullanıcılarla ücretsiz olarak paylaşılabiliyor.

Google Play Store gibi mağazalardan bir uygulama indirdiğinizde aslında yine bir APK dosyası yüklemiş olursunuz. Daha sonra bu yazılım APK uzantısı sayesinde sisteminize kolaylıkla kurulur. Aslında indirdiğiniz her dosya APK olarak tanımlanabilir.

APK özellikleri

APK dosyalarının tercih edilme sebeplerinden ilki olarak bölge kısıtlamaları geliyor. Bu bölge kısıtlaması nedeniyle bazı uygulamaları sadece üçüncü taraf platformlar üzerinden indirilebiliyor.

Ayrıca bir uygulamaya gelen güncellemeleri beğenmezseniz eski sürümünü APKsını indirmek gerçekten çok yararlı oluyor.

Ücretli bir uygulamanın üzerinde hak sahibinin izni olmadan değişiklik yapılarak ücretsiz sunulması korsan kategorisine giriyor yani APK dosyalar korsan dosya olarak adlandırılır. Teknogoril olarak bunu kesinlikle önermiyoruz.

APK yüklemek suç mu? Yasal sorumlulukları neler?

Bölge kısıtlaması ya da güncelleme sorunları gibi nedenlerden dolayı APK yüklemek herhangi bir suç teşkil etmiyor. Ancak bu APK dosyasını güvenilir bir kaynaktan indirmelisiniz. Google Play Store gibi mağazaların dışından yüklenen dosyaların herhangi bir güvenlik kontrolünden geçmemektedir. Bu nedenle burada bir Antivirüs programı olması önemli. Aksi takdirde trojanlı bir uygulamayı indirme olasılığınız çok yüksektir.

Ücretli uygulamaları üçüncü parti platformlarda APK sayesinde ücretsiz yüklemek ise korsan kategorisine girmesi nedeniyle suç sayılıyor. Korsan oyun oynamak ve yazılım kullanmak ülkemiz dahil olmak üzere tüm dünyada suç olarak görülür. Ancak görünürde bir ceza olmadığı için kullanılmaya hala devam ediyor. Bazı ülkelerde korsan yazılım kullanımı sebebiyle binlerce dolarlık para cezaları da uygulanır.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!