Anasayfa » Avrupa Aşırı Sıcak Havadan Yanıyor
Yaşam

Avrupa Aşırı Sıcak Havadan Yanıyor

Avrupa-sicakhavadan-yaniyor

Avrupa Aşırı Sıcak Havadan Yanıyor

Avrupa kıtasında ki aşırı sıcak havalar hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. İngiltere‘de ilk defa yüksek sıcaklıklar nedeniyle Meteoroloji Kurumu (Met Office), sıcaklıkların ilk kez 40 dereceye yükselmesinin beklendiğini ve sağlıklı insanlar arasında bile ciddi hastalık ve hatta ölüm riski oluşturabileceğini açıkladı. Ülke genelinde ilk defa aşırı sıcak hava uyarısı yapıldı. Kırmızı alarm verilen ülkede ulusal acil durum ilan edildi.

Fransa‘da ise, bazı bölgelerde kırmızı, bazı bölgelerde ise turuncu alarm verildi. Belçika ve Almanya’da da aşırı yüksek sıcaklıklar bekleniyor.

Yapılan açıklamalara göre Avrupa’da şimdiye kadar 1000’i aşkın insanın sıcak hava dalgası yüzünden hayatını kaybettiği bildirildi.

Avrupa’da sıcak hava dalgasından en olumsuz etkilenen ülkelerin başında İspanya ve Portekiz geliyor. İspanya ve Portekiz’de aşırı seyreden sıcak hava dalgası nedeniyle 1027 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Avrupa’da hayatı olumsuz etkileyen ve yüzlerce kişinin ölümüne neden olan aşırı sıcaklar etkisini sürdürüyor.

İngiltere,

İngiltere’de aşırı yüksek hava sıcakları nedeniyle ülkenin büyük kısmı için kırmızı alarm verildi. Ülkenin bazı bölgelerinde hava sıcaklıklarının 43 dereceye kadar yükselmesi bekleniyor. İngiliz halkı tarihin en sıcak günlerine hazırlanmaya çalışıyor.

Yerel yetkililerden alınan bilgilere göre serinlemek isteyenlerin bir bölümü ülkenin en büyük milli parkı Lake District (Göller Bölgesi)’e akın ederken bazı bölgelerde ki halk sahil yerlerine gidip serinlemeyi tercih ediyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre İngiltere, 1770’lerden bu yana arşivlenen günlük kayıtlar ve 1660’lara kadar uzanan aylık hava sıcaklıkları, aydınlanma dönemine kadar uzanan günlükler, gözlemler ve araçlar tarafından kaydedilen, dünyanın en kapsamlı hava durumu kayıtları bulunuyor.

Ülke tarihinde ki hiç bir kayıtta bu denli yüksek sıcak hava dalgası bulunmuyor.

Belçika ve Almanya,

Belçika aşırı yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle turuncu alarma geçti. Yüksek hava sıcaklıklarının 40 dereceye ve bazı bölgelerde aşması bekleniyor, Meteoroloji Kurumu ülkede çöl sıcaklarının yaşanacağını bildirildi.

Olası yangın tehdidi ihtimaline karşılık İtfaiye ve sağlık ekipleri hazır hale getirildi. Halka zorunlu olmadıkça öğlen saatlerinde dışarıya çıkmamaları konusunda uyarı yapıldı.

Avrupa kıtasını etkisi altına alan aşırı sıcak hava dalgasının Almanya’ya ulaşması bekleniyor. Ülkenin güneyinde ve batısında 41 derecelere kadar yükseleceği tahmin ediliyor. Alman yetkililer zorunlu olmadıkça risk grubunda bulunan kronik hastalığı olan kişilerin dışarı çıkmaması yönünde uyarılarda bulunuyor.

Fransa,

Fransa’da da aşırı yüksek sıcaklıklar hayatı bazı bölgelerde durma noktasına getirdi. Güneybatı bölgelerinde hava sıcaklıklarının 40 derecenin üzerinde seyrediyor. Ülkede 15 bölgede kırmızı, 51 bölgede turuncu alarm verildi.

Fransa’da sıcaklıklar 40 derecenin üzerinde seyrederken ülkenin Güneybatı bölgesinde başlayan iki büyük yangın 140 bin dönümden fazla bir alanın yok olmasına neden oldu.

İtalya,

İtalya’da da aşırı sıcak hava hayatı olumsuz etkiliyor. Ülkede hafta sonundan başlayarak gelecek hafta ortasına kadar etkili olacak aşırı sıcaklar nedeniyle başkent Roma başta olmak üzere, Milano ve Floransa’nın da olduğu 10 kentte turuncu alarm verildi. Halktan zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları istendi.

İtalya’da aşırı sıcaklar nedeniyle ülkenin en büyük nehri olan Po’nun su seviyesinin yer yer yüzde 10’lara kadar düştüğü kaydedildi, İtalya’da yaşanan sıcaklıklar dolayısıyla yangın çıkma riskinin de bir hayli yüksek olduğu belirtildi.

İspanya ve Portekiz,

Avrupa’da sıcak hava dalgasından en olumsuz etkilenen ülkelerin başında İspanya ve Portekiz geliyor. İspanya ve Portekiz’de aşırı seyreden sıcak hava dalgası nedeniyle 1027 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Yetkililer zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması yönünde uyarıda bulunmaya devam ediyor.

İspanya, geçen haftadan beri devam eden sıcak hava dalgası nedeniyle 30 farklı noktada çıkan orman yangınlarıyla mücadele etmeye çalışıyor. Yangınlar sırasında şu ana kadar 2 bin hektarlık alanın yandığı ve 1’i itfaiyeci olmak üzere 2 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Resmi verilere göre, İspanya’da bu yıl 70 bin hektardan fazla alanın yandığı ve bunun son 10 yılın en büyük rakamı olduğu belirtildi. Yetkililer ayrıca, İspanya’da aşırı sıcaklar nedeniyle toplamda 510’dan fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İspanya’ da sıcak hava dalgası sebebiyle başlayan orman yangınlarında 3 bin 500’den fazla kişinin yaşadığı yerleri terk etmek zorunda kaldığı bildirildi. Güneyden kuzeybatıdaki Galiçya’ya kadar devam eden 20 ayrı yangında 45 bin dönümlük arazinin yok olduğu açıklandı.

 Portekiz’de 47 derecelere yükselen hava sıcaklıkları ve çıkan orman yangınları sebebiyle binlerce hektar ormanlık alan yok oldu. Doğa ve Ormanları Koruma Enstitüsü’ne göre Portekiz’de bu yıl 39 bin 559 hektar alan yandı. Portekiz hükümeti, aşırı sıcaklar nedeniyle geçen hafta 659 ölüm kaydedildiğini açıkladı. Yetkililer ayrıca zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması yönünde uyarılarda bulunmaya devam ediyor.

Portekiz’de orman yangınlarına müdahale eden bir yangın söndürme uçağının düşmesi sonucu, uçağın pilotunun hayatını kaybettiği açıklandı.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!