Anasayfa » Balıklı Rum Hastanesinde Korkutan Yangın
Yaşam

Balıklı Rum Hastanesinde Korkutan Yangın

Balikli-Rum-hastenesinde-korkutan-yangin

İstanbul Zeytinburnu ilçesinde bulunan Balıklı Rum Hastanesi’nde yangın çıktı. İstanbul’un Zeytinburnu ilçesindeki Balıklı Rum Hastanesi’nin Yaşlı Bakımevi bölümünün çatı kısmında başlayan yangın endişe ve paniğe neden oldu.

Yangının fark edilmesiyle birlikte binadan hemen 104 kişi tahliye edildi. İtfaiye ekiplerinin yoğun müdahalesi sonucu yaklaşık iki saatin sonunda yangın kontrol altına alındı.

Zeytinburnu’nda bulunan Balıklı Rum Hastanesi Bölümleri Yaşlı Bakımevinin çatısında bugün saat 12.30 sıralarında bilinmeyen sebepten yangın çıktı. Yangın sırasında alevler tüm çatıyı sararken, hastanenin içi hızla duman dolmaya başladı. Yaşlı ve hastalar tekerlekli sandalye ve sedyelerle hemen dışarı çıkarıldı. Hastane içinde bulunan oksijen tüpleri de hastane çalışanları ve çevrede bulunan vatandaşların yardımıyla çıkarıldı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, yaşlı ve hastalar tekerlekli sandalye ve sedyelerle dışarı çıkarıldı. Yangında tahliye edilen hastalar çevredeki hastanelere götürüldü.

Yangınla Mücadele Eden Ekipler


İhbarların ardından olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yangın, yaklaşık 2 saat süren yoğun çalışmaların ardından kontrol altına alındı. Yangında, 17 itfaiye aracı, 12 su tankeri, 4 iş makinası, 9 ambulans, 3 AFAD aracı, 50 arama kurtarma personeli, 215 itfaiye personeli, 105 zabıta personeli, 102 emniyet personeli de yangının söndürülme çalışmalarına katıldı.

İstanbul Valisi Yerlikaya Olay Yerinde


İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, olay yerinde incelemelerde bulundu. Çatıda başlayan yangının nedeninin incelemelerin ardından ortaya çıkacağını söyledi. Bakanlık tescilli yapının Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Valilik ile birlikte eski haline getirileceğini söyledi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yaptığı açıklamada,

“Hepimize büyük geçmiş olsun. Can kaybı ve yaralanan vatandaşımız hamdolsun söz konusu değil. Şu an için sebebini bilmiyoruz. Yangın tamamen kontrol altına alınıp sonrasında hazırlanan raporla sebebi ortaya çıkacak. Şu anda ilgilendiğimiz yangının çatıda başladığı ve söndürme çalışmalarının bir an önce tamamlanması. Yangın söndürme helikopteri hazır.
Çalışan arkadaşlarımızın can güvenliği düşünüldüğünden şu an gerek kalmadı. Bir bölümünde yaşlılarımızın bakım yeri bir kısmında yatan hastalarımız var. Toplam tahliye dilen sayı 104. Burası tarihi kadim şifa merkezi. Balıklı Rum Vakfı tarafından yönetilen bir hastane. Bu yapı inşallah en kısa zamanda eski haline getirilmek üzere hep beraber el birliği ile yaraları sarmak boynumuzun borcu”
ifadelerini kullandı. Vali Yerlikaya,Balıklı Rum Hastanesi’ndeki yangının kendilerini çok üzdüğünüde sözlerine ekledi.

.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başhekim Stati Leana İle Telefonda Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Zeytinburnu Balıklı Rum Hastanesi Bakımevinde çıkan yangın sonrası hastane Başhekimi Stati Leana‘yı telefonla aradı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıklı Rum Hastanesi Bakımevinde çıkan yangından büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek geçmiş olsun temennilerini iletti.
Çıkan yangınla ilgili bilgileri en başından beri yakından takip ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmamasının, yangının söndürülmesinin ve soğutma çalışmalarına geçilmesinin bir nebze de olsa yürekleri ferahlattığını söyledi.

Bakımevinin, hastaların ve personelin durumu hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangından zarar gören binanın en kısa sürede onarım çalışmalarına başlanacağını da dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca, Balıklı Rum Hastanesi ile ilgili gerekli çalışmaların yapılması için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya talimat verdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Açıklamada Bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu,“Ahşap çatısında çıkan yangın binanın tüm çatılarına yayılmış biçimde. İtfaiyemiz haber geldiği andan itibaren müdahaleye başladı. Sayın Valimizle beraber koordinasyon içerisindeyiz. Burada 78 araç, 215 personeli var. Esas olan hastaların tamamen tahliye edilmiş olması. Önemli olan da o. Süreci yakın bir zaman içinde arkadaşlarım kontrol altına alınacağını ifade ediyorlar” dedi.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy Olay Yerine Geldi

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy,olay yerinde yaptığı incelemeler sonrası açıklama yaptı. Arısoy “12.50 civarında çıktığını tahmin ediyoruz. Tüm hastalar kısa sürede tahliye edildi.Hepimiz çok korktuk buranın huzurevi olarak kullanılan bir bölüm olduğunu biliyoruz. 15 dakika önce tüm tahliye işlemleri gerçekleştirildi. Tüm hastalar ve sağlık ekipleri tahliye edildi. 100 kadar huzurevinde kalan yaşlı olduğunu biliyoruz. İçerde hasta ve sağlık personeli yok. Yangın çatı katında başladı” dedi.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!