Anasayfa » Brezilya’da Rio De Janeiro Karnavalı Omicron Variyantı Yüzünden Tarihte İlk Kez Ertelendi
Korona Virüs Yaşam

Brezilya’da Rio De Janeiro Karnavalı Omicron Variyantı Yüzünden Tarihte İlk Kez Ertelendi

Brezilya’da rekor sayıda günlük Covid-19 vakası bildirmesinin ardından Rio De Janeiro Karnaval şenlikleri ertelendi.

Rio de Janeiro’da düzenlenen dünyaca Rio De Janeiro Karnaval şenlikleri, Brezilya‘daki koronavirüs vakalarının sayısı arttığı ve omikron varyantı ülke geneline yayıldığı için geleneksel tarih olan Şubat ayının son hafta sonu yerine Nisan ayı sonlarında yapılacak. Brezilya’nın yeni rekor sayıda günlük Covid-19 vakası bildirmesinin ardından karnaval şenlikleri ertelendi.

Cuma günü şehirler tarafından ortaklaşa yayınlanan bir bildiride, “Karar, Brezilya’daki COVID-19 pandemisinin mevcut durumuna ve şu anda hayatları koruma ve ülke genelinde aşılamayı teşvik etmek için güçlerini birleştirme ihtiyacına saygı duyularak alındı.” dedi. Karnaval geçit törenlerinin başlaması ise 21 Nisan’a kadar erelendi.

Açıklamaya göre, öğleden sonra erken saatlerde, Rio Belediye Başkanı Eduardo Paes ve Sao Paulo’daki mevkidaşı Ricardo Nunes, kendi sağlık sekreterleri ve geçit törenini düzenleyen her şehrin samba okulları ligiyle birlikte bir görüntülü görüşme gerçekleştirdi.

Karnaval’da Aşı Dönemi

Samba okullarının Sambadrome’daki geçit törenlerinin, girişte aşı durumunun ve negatif koronavirüs testlerinin kontrol edilmesiyle planlandığı gibi devam edeceği söylendi.

Sambadrome’daki geçit töreni, Rio için önemli bir turist merkezi olma özelliği oluşturuyor. Ülkenin ekonomik gelirinin büyük bir bölümü Turizm’den sağlandığı için Rio De Jenerio Karnavalı’nın tam kapasite gerçekleşmesi ülkenin kalkınması için çok büyük bir etken oluşturuyor.

Karnavala her yıl dünyanın etrafından 800 bin kişinin katıldığı karnaval Brezilya’da koronavirüs vakalarının artmasından dolayı önlem olarak şenlikleri ertelenecek.

Brezilya’da Omnikron Alarmı

Güney Amerika ülkesi, son derece bulaşıcı omikron varyantı nedeniyle yılın başından bu yana Covid-19 vakalarında bir artış görüyor ve yetkililerin Karnaval geçitlerini Şubat ayının son hafta sonu yerine Nisan ayının sonlarına ertelemesine neden oluyor.

Brezilya’nın yeni rekor sayıda günlük Covid-19 vakası bildirmesinin ardından karnaval şenlikleri ertelendi. Omicron ülkede baskın varyant haline geldiğinden Salı günü en az 137.103 yeni vaka bildirildi. Bir önceki rekor, yeni günlük vaka sayısının 115.228’e ulaştığı 23 Haziran’da açıklanmıştı.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!