Anasayfa » Bulgaristan nüfusu hızla düşüyor
Yaşam

Bulgaristan nüfusu hızla düşüyor

Bulgaristan Milli İstatistik Enstitüsü’nün internet sitesindeki veri tablosuna göre Bulgaristan nüfusu her yıl hem azalırken hem de yaşlanıyor.

Bulgaristan’ın nüfusunun 10 yılda 7,3 milyondan 6,5 milyona indiği tespit edildi. 1990’ların başında 9 milyon kişinin ikamet ettiği ülkenin nüfusunun 2050’de 5,4 milyona ineceği tahmin ediliyor.

Bulgaristan Milli İstatistik Enstitüsü‘nün yayımladığı verilere göre, 2020 yılında bir önceki yıla göre yeni doğan bebek sayısı 2 bin 452 azalarak 59 bin 86 olurken, ölüm sayısı da 16 bin 652 artarak 124 bin 735’e ulaştı. Bulgaristan Milli İstatistik Enstitüsü’nün internet sitesindeki veri tablosuna göre ülke nüfusu hem azalırken hem de yaşlanıyor. Ekonomik göç nedeniyle ülkenin gençlerinin yurtdışına gitmesiyle ülkenin yaş demografiği yükselirken yeni doğan çocuk sayısı da gençlerin göç etmesiyle önemli bir oranda düşüş gösteriyor.

Ülkede göçün en belirgin nedeni ekonomi

Ülkedeki genç nüfus çalışma ve eğitim olanakları için gelişmiş Avrupa ülkelerine göç etmeyi tercih ediyor. Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan vatandaşları diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelere gidip özel bir izin olmadan çalışabilir.

Bulgaristan’ın nüfusu son 10 yılda yüzde 11,5 oranında azaldı. 2021 nüfus sayımı verilerini paylaşan Ulusal İstatistik Dairesi, ülkenin nüfusunun 844 bin kişi civarında azalarak 7,3 milyondan 6,5 milyona düştüğünü bildirdi.

Uzmanlar nüfustaki azalmayı, genç nüfusun azalmasıyla oluşan düşük doğum oranının yüksek ölüm oranıyla ilişkisine yoruyor. Genç Bulgar nufusunun daha iyi iş veya eğitim arayışıyla batı Avrupa’ya yönelik göçü de nüfustaki azalmanın başlıca nedenleri arasında gösteriliyor.

Ulusal İstatistik Dairesi yetkililerinden Magdalena Kostova gazetecilere yaptığı açıklamada “Bu bugüne kadar kaydedilen en keskin düşüş” dedi. Kostova, Bulgar nüfusun yaşlanmasının da bu nüfus düşüşünün etkilerinden olduğunu belirtiyor.

Bulgaristan nufusu 30 yılda yüzde 25 azaldı

Bulgaristan, dünyada nüfusu en hızlı azalan ülkeler arasında olması nedeniyle uzun süredir Birleşmiş Milletler’in (BM) dikkatindeydi. Doğu Bloku’nun yıkılmasının ardından 1990’da sosyalist rejimi terk ederek serbest piyasa ekonomisine geçen ülkenin nüfusu o zaman 9 milyona yakındı. Günümüzde eski nüfusuyla karşılaştırıldığında Bulgaristan neredeyse yüzde 25 oranında bir nüfus düşmesiyle karşı karşıya. BM’nin tahminlerine göre bu azalma eğilimi devam ettiği sürece Bulgaristan’ın nüfusunun 2050 yılında 5,4 milyon civarında olması bekleniyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!