Anasayfa » Çin Kış Olimpiyatları için COVID önlemlerini sıkılaştırdı
Korona Virüs Yaşam

Çin Kış Olimpiyatları için COVID önlemlerini sıkılaştırdı

Çin hükümeti başkent Pekin'de önümüzdeki ay başlayacak 2022 Kış Olimpiyatları için gerekli tüm koronavirüs güvenlik önlemlerini aldı.

Çin hükümeti başkent Pekin’de önümüzdeki ay başlayacak 2022 Kış Olimpiyatları için gerekli tüm koronavirüs güvenlik önlemlerini aldı. Olimpiyatlara yabancı seyircilerin katılımının yasaklanacağını ve etkinliklere yalnızca Çin topraklarında yaşayanların girmesine izin verildiğini açıklandı. Çin topraklarında yaşayan kişilere de ülkenin diğer bölgelerinden başkente Olimpiyatlar için seyahat etmemeleri tavsiye ediliyor.

Tokyo Olimpiyatları’ndan bile daha sıkı önlemler alınıyor

Çin hükümeti basın mensuplarını, sporcuları ve görevlileri üç ayrı güvenli ‘baloncuk’ bölgesinde tutarak, bu balonlara giren herkesin tamamen aşılanmış olması veya 21 gün karantinada kalması gerektiğini söyleyen kurallarla güvenli alan balonu yaratılacak. Bu balonlara aşısız veya görevi olmayan kişiler giriş yapamayacak. Covid testi ise günlük yapılacak ve her zaman yüz maskeleri takmak zorunlu olacak.

Kış Olimpiyatları için tasarlanmış akıllı bir hızlı tren çalışacak

Olimpiyatlar için yüksek hızlı trenler kapalı bir ulaşım sistemi içinde çalışacak. Denizaşırı katılımcılar, Çin’e vardıklarında bu güvenli balon alanlara girecek ve ülkeyi terk edene kadar kendileri için tahsis edilmiş güvenli alan güvenli balon bölgenin içinde kalacaklar.

Gönüllüler, aşçılar ve şoförler de dahil olmak üzere yerel destek çalışanları da bu balonun sisteminin parçası olacak, bu gruptaki çalışanların aileleriyle görüşmek için bile Olimpiyat süresince dış dünyayla fiziksel temasa geçmeyecekler. Bu sistem sadece olimpiyatlara hizmet edecek konutlar, hastaneler ve yerler için değil, aynı zamanda ulaşım bağlantıları için de geçerli.

Vize işlemleri askıya alındı

Çin, uluslararası seyahatleri daha da azaltmak için hem yurtiçinde hem de yurtdışında kendi vatandaşlarına “acil olmayan amaçlarla” pasaport ve vize verimi ve yenilenmesini askıya aldı.

Ayrıca, Çin’in şehirleri arasında hareket etme konusunda katı kontroller ve seyahat etmesine izin verilenler için daha fazla zorunlu izolasyon süreleri koydu. Oyunlar yaklaşırken Çin, vaka tespit edilen bazı şehirleri karantinaya aldı.

24. Kış Olimpiyat Oyunları, 04-20 Şubat 2022 tarihleri arasında Çin’in Pekin kentinde gerçekleştirilecek.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!