Anasayfa » Çin Online Oyunlara Onay Vermedi
Oyun

Çin Online Oyunlara Onay Vermedi

cin-onlineoyunlara-onay-vermedi

Çin, Komünist Partisi Merkez Komitesi oyun şirketlerine ‘Kâra odaklanmayın‘ çağrısı yaptıktan sonra yeni çevrimiçi oyunların onayını durduracağını açıkladı.

Bilgisayar oyunları günümüzde çocukların ve gençlerin hatta ileri yaş grubunda ki insanların en büyük eğlencelerinden biri olmaya devam ediyor. Özellikle pandemi döneminde yaşanan kapanmalar ve evden çalışma modeli bilgisayar başında geçirilen saatlerin daha da uzamasına neden oldu. Üstelik bu oyun sektörü uzmanların tüm uyarılarına rağmen milyar dolarlık bir endüstri haline geldi.

Çin Ulusal Basın ve Yayın İdaresi, reşit olmayan çocuklar için online bilgisayar oyunlarına sınırlamalar getiren bir bildiri yayınladı. Çin daha öncede oyun süresini haftada üç saatle sınırlandırma kararı almıştı. Bu günler Cuma, Cumartesi ve Pazar olacak, 18 yaşında küçük olanlar sadece bu günlerde birer saat (20.00’den 21.00’e kadar) oyun oynayabilecek.

Bu yeni oyunlara onay vermeyen Çinli yetkililer, online oyunlarıyla yeni bir mücadele başlattıklarını duyurdu. Ulusal Basın ve Yayın İdaresi’ne göre, online oyunlar reşit olmayan çocukların hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sah.

Bu zaman sınırlarını uygulamak için oyun şirketleri gerçek isme dayalı bir kayıt sistemi kurmak zorunda kalacaklar. Tencent 2018 yılında popüler mobil oyunu Honor of Kings’in süresini sınırlamak için benzer bir sistem kullanmaya başladı.

Kullanıcılar bu kimlik doğrulama sisteminden geçmesi gerekecek. Bu yeni sistem ise gerçek adınızla ilişkilendirilmiş yalnızca bir hesaba sahip olabileceğiniz anlamına geliyor. Düzenleyiciler, oyun şirketlerinin yerel düzenlemelere uyup uymadığını kontrol edecek.

Çinli Yetkililer ile Oyun Şirketleri Arasında Toplantı

Açıklanan onay dondurma kararı, Çinli otoriteler ile Tencent ve NetEast şirketleri yöneticileri arasında gerçekleştirilen toplantının ardından geldi.

PUBG’nin de yayıncısı Çinli Tencent firması kararın ardından yaptığı açıklamada: “Sağlıklı oyun oynanmasına inanıyoruz ve küçüklerin fiziki ve zihinsel sağlığını çok ciddiye alıyoruz. İlgili kurumların yol göstericiliğine ve talimatlarına değer veriyoruz ve gençlerin oyun bağımlılığına ve içerik düzenlemesine ilişkin tüm kurallara tam uyum için çok çalışacağız.” dedi.

Oyun sektöründe ilave kısıtlamaların geleceği endişesiyle oyun şirketleri hisselerinde sert düşüşler görüldü.

Etiketler

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!