Anasayfa » Danimarka’da Bulunan Altın Hazineler
Yaşam

Danimarka’da Bulunan Altın Hazineler

danimarka-bulunan-altinhazineler

Danimarka’da Ole Ginnerup Schytz adlı bir defineci, tesadüfen Demir Çağı’nın en görkemli hazinelerinden birini ortaya çıkardı. Ülkenin ortasındaki Vindelev kasabası yakınlarında arkadaşının arazisinde dolanırken Schytz, Demir Çağı’na ait altın eşyalardan oluşan büyük bir hazineyi ortaya çıkardı .Tamamı altın olan eserler çeşitli mücevherler, antik Roma sikkeleri ve ağır madalyonlardan oluşuyor. Uzmanlar, toplam ağırlığı bir kiloyu bulan paha biçilemez altın eşyaların bölgenin zamanında önemli bir güç merkezi olduğunu gösterdiğini söyledi.

Müzeden Açıklama

MVejlemuseerne Müzesi’nden yapılan açıklamaya göre “muazzam” buluntu, bin 500 yıl önce gömülmüş neredeyse bir kilogram altından oluşuyor”.

Müze tarafından yapılan açıklamada “Danimarka tarihinin şimdiye kadarki en büyük, en zengin ve en güzel altın hazinelerinden biri” olarak tanımlanan eserler, orta Danimarka kasabası Jelling yakınlarındaki Vindelev’de metal dedektörüyle keşfedildi.

Vejlemuseer Müzesi’nin araştırma başkanı Mads Ravn,“Eşyaları kim gömdüyse, son derece zengin ve güçlü olmalı. Eserler, dönemine göre normalden daha kalın altın madalyonlar içeriyor. Hiç böyle bir şey görmedim” dedi.

Arkeoglar Yeni Hazineler Buldu

Arkeologlar, müzeden bir ekiple birlikte hazinelerin bulunduğu alanda kazı yaparak tabak büyüklüğünde devasa madalyonlar içeren farklı bir hazineyi daha ortaya çıkardı. Müze, eserlerin bir Demir Çağı yöneticisi tarafından gömülmüş olabileceğini, Vindelev’in o zamanlar bir güç merkezi olduğunu ortaya koyduğunu açıkladı.

 Araştırma başkanı Rawn 6. yüzyılda bir bölge liderini  yetenekli zanaatkarları bölgeye çektiğini ve daha sonra büyük altın hazinesini gömdüğüne inandıklarını söyledi. Rawn, hazinenin neden gömüldüğünü henüz netleştiremediklerini, ancak tanrılara sunulan bir adak olabileceğini belirtti.

Diğer taraftan bazı uzmanlar, altının savaş sırasında gömüldüğünü öne sürdü, ancak Ravn, nesnelerin kombinasyonunun, bunun bir adak olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdiğini söyledi.

Altın Roma Sikkeleri Bulundu

NTV’nin haberine göre, bulunan eserler arasında, Brakteat adı verilen, fincan tabağı büyüklüğünde dekore edilmiş madalyonlarla birlikte mücevher haline getirilmiş Roma sikkeleri de bulunuyor.

Hazinede yer alan ağır bir Roma altın sikkesinin, ”Büyük Konstantin döneminden kalma’‘ olduğunu söyleyen Rawn, bu durumun ‘‘altınları gömen kişinin Avrupa’nın Demir Çağı’nda zaten iyi bağlantılara sahip olduğunu ortaya koyduğunu” belirtti.

Rawn, ayrıca Roma sikkelerinin, o zamanlar insanların ne kadar hareketli olduğunu gösterdiğini, Kuzey Avrupa’dan gelen insanların paraları eve geri getirmeden önce yağmalamak veya Roma ordularında paralı asker olarak hizmet etmek için güneye hareket ettiğini açıkladı.

Brakteat’lardan birinin bir erkek başı ve bir dizi runenin yanı sıra bir at ve bir kuşla süslendiği görüldü. Ön araştırmalara göre, tanrı Odin’e atıfta bulunabilecek olan at figürünün üzerinde runik bir yazıt bulunuyor.

O Dönemde Volkanik Bir Patlama Oldu

MS 536’da, İzlanda’daki büyük bir volkanik patlamadan kaynaklanan kül bulutunun neden olduğu ve yıllarca kıtlığa yol açan bir iklim felaketi yaşandı.

Rawn, antik destanların yazıya geçirilmesinden yaklaşık 300 yıl önce, İskandinav mitolojisinin gelişmekte olduğunu ve daha eski dinlerle rekabet halinde olduğunu söyledi. 

Rawn, “Bazı yönlerden çok kaotik bir dönemdi. İskandinavya’daki en büyük altın hazinelerinden bazıları bu sıralarda gömüldü ve Danimarka’nın merkezindeki Hjarno adasında bulunan bazı nesneler, bulunan bu hazinedekilerle benzerlikler taşıyor” dedi.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!