Anasayfa » Dubai’de 555.55 karat siyah elmas kripto para birimiyle satılacak
Kripto Para Yaşam

Dubai’de 555.55 karat siyah elmas kripto para birimiyle satılacak

Nadir mücevher, Şubat ayında Londra'da açık artırmaya çıkarılmadan önce Dubai ve Los Angeles'da gazetecilere gösterildi

Elmasın satışını üstlenen müzayede evi Sotheby’s Dubai, kelimenin tam anlamıyla bu dünyanın dışından gelen bir elmasın ılışını yaptı. Sotheby’s, uzaydan geldiğine inanılan 555.55 karatlık siyah elması “Enigma” olarak adlandırıyor. Nadir mücevher, Şubat ayında Londra‘da açık artırmaya çıkarılmadan önce Pazartesi günü Dubai ve Los Angeles‘taki bir turun parçası olarak gazetecilere gösterildi.

Sotheby’s, elmasın en az 5 milyon İngiliz Sterlini (6.8 milyon $) karşılığında satılmasını bekliyor. Müzayede evi, olası bir ödeme olarak kripto para birimini de kabul etmeyi planlıyor.

Sotheby’s Dubai‘de mücevher uzmanı olan Sophie Stevens, Associated Press‘e verdiği röportajda, beş sayısının 55 yüzü de olan pırlanta için önemli bir anlam taşıdığını söyledi.

Pırlantanın şekli, güç ve koruma anlamına gelen Khamsa’nın Orta Doğu palmiye sembolüne dayanmaktadır” dedi. Arapça’da Khamsa beş anlamına geliyor.

Carbonado olarak da bilinen siyah elmaslar son derece nadirdir ve doğal olarak yalnızca Brezilya ve Orta Afrika‘da bulunuyor. Kozmik köken teorisi, karbon izotoplarına ve yüksek hidrojen içeriğine dayanmaktadır.

Yani elmasın her yerine işleyen güzel bir beş sayısı teması var” diye ekledi. Stevens ayrıca siyah elmasın muhtemelen uzaydan geldiğini söyledi.

Carbonado elmasları ile, onların dünya dışı kökenlerden, Dünya ile çarpışan ve ya kimyasal buhar eğilimi oluşturan ya da gerçekten de meteorların kendisinden gelen meteorlar ile oluştuklarına inanıyoruz” dedi.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!