Anasayfa » Dünyanın En Etkili İnsanlarından Biri Fatih Birol
Yaşam

Dünyanın En Etkili İnsanlarından Biri Fatih Birol

Timedergisi-dunyanin-enetkiliinsanlari-Fatih-Birol

Time Dergisine Göre Dünyanın En Etkili İnsanlarından Biri Fatih Birol Oldu

Dünyanın en saygın haber ve politika dergilerinden biri kabul edilen Time Dergisi 2021 yılının en etkili 100 kişisini açıkladı. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, “öncü” isimlerden biri olarak listede yer alan tek Türk oldu.

Seçilen kişiler arasında; Prens Harry ve Meghan Markle, ABD Başkanı Joe Biden, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Avrupa Birliği Komisyonu Kıdemli Başkanı Frans Timmermans, eski ABD Başkanı Donald Trump, Tesla CEO’su Elon Musk, Atp şampiyonu tenisçi Naomi Osaka, Rus Muhalif Lider Alexei Navalyn, Şarkıcı Britney Spears, yer aldı.

Fatih Birol Kimdir ?

Fatih Birol, Türk ekonomist ve enerji uzmanı. 1 Eylül 2015’ten beri Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı’nda icra direktörlüğü görevini yürütmektedir. Bundan önce, 1995–2015 tarihleri arasında aynı kurumda baş ekonomist ve Küresel Enerji Ekonomisi Direktörü olarak görev aldı.

Doğum tarihi: 22 Mart 1958 (63 yıl yaşında), Ankara

Eğitim: İstanbul Tenik Üniversitesi (İTÜ), Viyana Teknik Üniversitesi

Kitapları: A Bright Future, Sonnige Zukunft

Belgesel Film: The Fourth Revolution: Energy

ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry ‘den Övgü Yazısı

ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry’nin kaleme aldığı yazıda,, IEA Başkanı Birol’un yüksek teknoloji verilerini bilgi birikimiyle bir araya getirerek işlediğini belirtti.

Kerry, “Dünya liderlerine güvenilir bir danışman olan Birol, karbon emisyonlarını azaltmak ve gezegenimizi kurtarmak için ne yapılması gerektiği konusunda tarafsız bir otorite. Birol, ağırlıklı olarak petrol piyasalarını takip eden bir kurum olan IEA’yı, dünyanın büyük ekonomilerine, enerji teknolojilerinde danışmanlık eden lider bir kurum haline dönüştürdü” ifadelerini kullandı.

Kery, IEA’nın 2050’de sıfır emisyon hedefine ulaşmak ve iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek için hazırladığı kapsamlı yol haritasını, Çin, Hindistan, Endonezya da dahil olmak üzere birçok ülkenin istediği belirtildi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA)

Uluslararası Enerji Ajansı, dönüm noktası niteliğindeki özel bir raporda, dünyanın 2050’de net sıfır emisyonlu küresel bir enerji sektörü inşa etmek için uygun bir yola sahip olduğunu, ancak bunun dar olduğunu ve enerjinin küresel olarak nasıl üretildiği, taşındığı ve kullanıldığı konusunda benzeri görülmemiş bir dönüşüm gerektirdiğinin altı özellile çizildi.

Fatih Birol, “Temiz enerji geçişi insanlar için ve insanlar hakkında” dedi. “Yol Haritamız, net sıfır enerji sistemine hızla geçişin muazzam zorluğunun ekonomilerimiz için de büyük bir fırsat olduğunu gösteriyor. Geçiş adil ve kapsayıcı olmalı, kimseyi geride bırakmamalıdır. Gelişmekte olan ekonomilerin, genişleyen nüfuslarının ve ekonomilerinin ihtiyaçlarını sürdürülebilir bir şekilde karşılamak için enerji sistemlerini inşa etmek için ihtiyaç duydukları finansmanı ve teknolojik bilgiyi almalarını sağlamalıyız.” dedi.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!