Anasayfa » Dünyanın En İyi Üniversiteleri
Yaşam

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Oxford Üniversitesi

Birinci sıraya herkesin adını duyduğu ama bir türlü bilgi sahibi olamadıkları University of Oxford ile başlamak istiyorum. İngilterde bulunan okul 11. yy.dan itibaren eğitim kapılarını herkese açmıştır. Üniversite de 120 ülkeden 16.500 öğrenci eğitim almaktadır. Oxford Üniversitesi’nde ön lisans veya yüksek lisans eğitimini almak için giriş yapmak zordur. A-Level sınavlarına hazırlanılmalıdır. A-Level sınavlarında başarılı olursa Oxford Üniversitesinde eğitim alma şansı yakalanılabilir.

Hava Durumu ve İklim Şartları

İngiltere ılıman bir iklime sahiptir ve genellikle hava koşulları çok değişkendir, çünkü Körfez’den gelen hava buna sebep olabilir. Kış ayları çok sert geçmemektedir. Yağmuru ve yemyeşil bitki örtüsü ile herkesin hayran kaldığı bir iklime sahiptir.

Harvard Üniversitesi

Harvard ÜniversitesiCambridge, Massachusetts’te bulunan özel Ivy League araştırma Üniversitesidir. Kuruluş tarihi çok eskiye dayalı olduğundan yaklaşık kuruluş tarihi 1636 yılında kuruldu söylentileri vardır.1869-1909 yılları Üniversitenin yenilenme yıllardır üniversiteye öğrenci seçerken titizlikle öğrenci alımı yapılmaktadır, derslerin işlenişi ile kurumun yapısını bugünkü şeklini alır. Bu model kendiliğinden gelen sonra tüm Amerikan üniversitelerinde hayranlıkla baktıkları bir disiplin tercihidir. Harvard Üniversitesi’nde 2450 akademisyen 6750 lisans öğrencisi, 13400 kadar da yüksek lisans öğrencisi bulunmaktadır.

Hava Durumu ve İklim Şartları

Amerika Birleşik Devletleri iklimi sürekli değişkenlik gösterir. Sabah evinizden güneşli bir hava ile çıkarsınız akşam eve döndüğünüzde kar yağışı ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden ülke içinde günlük gece ve gündüz sıcaklık farkları oldukça fazladır.

Columbia Üniversitesi

ABD’nin New York şehrinde bulunan en özel araştırma üniversitesidir. New York şehrinin ve Amerika’nın en eski üniversitesidir. Dünyada en çok Nobel ödülü  kazanmış akademisyene sahip okuldur. Barnard College, Üniversiteye bağlı bulunan okullardan biridir. Üniversitenin geri kalanından farklı bir başvuru süreci olan okulun kabul oranı %25 civarındadır. Ve sadece kız öğrenci alımı yapılır.

Columbia Üniversitesi altında görev alan bilim insanları ve akademisyenler, beyin-bilgisayar arayüzü, nükleer manyetik rezonans; ilk nükleer yığın gibi bilimsel buluşlara imzalarını atmışlardır. İkinci Dünya Savaşı sırasında bu araştırmalar sayesinde radyasyon gibi farklı manyetik güçleri incelemişlerdir Manhattan Projesi için ilk araştırma ve planlamanın büyük kısmını Columbia Üniversitesi üstlenmiştir.

Washington Üniversitesi

1861 yılında kurulan Washington Üniversitesi West Coast’ta bulunan devletinde katkıları sayesinde kurulmuş bir araştırma üniversitesidir. Bu okul ve fakülteler: Mimarlık ve Kentsel Planlama, Fen ve Edebiyat, Eğitim, Mühendislik, Okyanus ve Balıkçılık Bilimleri, İşletme, Diş Hekimliği, Uluslararası Çalışmalar, Hukuk, Tıp, Hemşirelik, Eczacılık, Kamu İşleri, Halk ve Topluluk Sağlığı ve Sosyal çalışmalar fakülteleri mevcuttur.

GW, 27 farklı spor takımına sahip olup bu ekipleri temsil eden sporcu öğrenciler Amerika’da üniversite sporlarının en üst düzeyinde yarışır.

Heidelberg Üniversitesi

Heidelberg Ruprecht Karl Üniversitesi, 1386’da Heidelberg’de kurulmuş, Almanya’nın en eski üniversitesi olmasının yanında; en prestijli  üniversitelerinden biridir. Üniversitenin tarihi 14. yüzyıla kadar dayanıyor. 16. yüzyılda hümanizmanın merkezi haline gelmiştir. 19. yüzyıl sonrasında özgün düşünürlerin, demokratik düşüncenin ve ileri seviye bilimsel araştırmaların merkezi haline getirmek için çok emek harcamışlardır.

Kışları serin ve yazları kuruk , doğuda ise iklim daha karasaldır; kışlar çok soğuk, yazlar çok sıcak ve kuru olabilmektedir. Orta ve güney Almanya ise farklı olarak karasal ve okyanussa iklim arasında geçer. Yine, en yüksek sıcaklık haziran aylarında görülmektedir. Öğrencilerin en sevdiği mevsim kıştır.

Chicago Üniversitesi

Chicago Üniversitesi, 1890’dan beri yeni düşünürlere yol gösteren bir araştırma üniversitesidir. Bireyleri orijinal fikirlerin peşinde geleneksel düşünceye meydan okumaları için güçleniyorlar. Kolejdeki öğrenciler, titiz, disiplinler arası temel müfredatımızda eleştirel, analitik ve yazma becerileri geliştirirler. Lisansüstü programlar aracılığıyla, öğrenciler fikirlerini UChicago bursiyerleriyle test eder ve akademi, endüstri, büyük ölçüde katkı sağlarlar yeni nesil liderler olurlar.

Yaptıkları her şeyde, zirveyi hedefleyen , daha ileriye itmeye ve kişinin daha çok soru sormasına ve tüm insan yaşamını zenginleştirmek için bilgilere yararlanmaya yönlendirildi. Çeşitli ve yaratıcı öğrencileri ve mezunlarımız  uluslararası sohbetlere öncülük ediyor ve başyapıtlar yapıyor.

Cambridge Çam Nehri üzerinde İngilizce özerk yüksek öğrenim kurumu. Üniversitenin başlangıcı Oxford’dan bilim adamlarının Oxford’un “kasaba ve önlük” isyanlarından kaçmak için Cambridge’ye göç ettiği 1209 olarak ,ilk kolej olan Peter House’un 1284’te El piskoposu Hugo de Balsham tarafından kurulduğu düzenli bir ikamet yeri sağlamaktı. Sonraki dört yüzyıl boyunca 18 kolej daha kuruldu. Cambridge Papa John bir stadyum generale olarak resmi olarak tanındı.

Cambridge Üniversitesi

Cambridge Cam Nehri üzerinde İngilizce özerk yüksek öğrenim kurumu. Üniversitenin başlangıcı Oxford’dan bilim adamlarının Oxford’un “kasaba ve önlük” isyanlarından kaçmak için Cambridge’ye göç ettiği 1209 olarak ,ilk kolej olan Peter House’un 1284’te Elypiskoposu Hugo de Balsham tarafından kurulduğu düzenli bir ikamet yeri sağlamaktı. Sonraki dört yüzyıl boyunca 18 kolej daha kuruldu. Cambridge Papa John  bir stadyum generale olarak resmi olarak tanındı.

Cambridge, üniversitenin en deneyimlisi olan ilahiyat profesörlüğünün kurulduğu 1502 yılına kadar oldukça önemli olduğu düşünülmedi. 4.000.000‘dan fazla ciltlik ansiklopedi üniversite kütüphanesi, büyük Britanya’da yayınlanan her kitabın bir kopyasına saklamaya hak kazananlardan bir tanesidir.

Yale Üniversitesi

ABD’nin üçüncü en eski üniversitesi ve en deneyimli okulların öncüsü olarak biliniyor. Ülkenin en tanınmış sekiz özel üniversitesini bir araya getiren Iyv Leauge üyesidir.

1701 yılında kurulan, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski üçüncü yüksek öğrenim kurumudur. Tarihi, Nobel ödülleri , zenginliği ve seçiciliği Yale’i dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri haline getirmiştir.

Üniversite hayatı da tahmin edildiği gibi farklı 108 ülkeden öğrencilerin gelmesi ile okulu çok kapsamlı bir kültürel yapıya sahip olduğunu anlayabiliriz. Öğrenciler Her zaman birinci sınıf müzeler ve kendi eserlerini sergilediği galerileri vardır. Üniversitenin içinde birçok yüksek lisans prorgamı vardır eczacılık, tıp, mühendislik , astronot gibi çeşitli bölümler mevcuttur.

Tsinghua Üniversitesi

1911 yılında kurulan Tsinghua Üniversitesi Pekin’inin en güze konumunda bulunan okul herkesin bildiği ve gitmek istediği okuldur. 19 okulu ve 55 bölümü bulunan Üniversite’de 2,490’ü uluslararası öğrenci olmak üzere 33.000 civarında öğrenci eğitim almaktadır.Tsinghua Üniversitesi Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Bilgi Bilimleri, Gazetecilik, İletişim ve Kamu Politikaları dahil çeşitli alanlarda İngilizce lisans ve yüksek lisans Programlarına da ağırlık vermiştir.

Tsinghua İklim Şartları

Kuzey bölgesi, kışın sert kara iklimi sebebiyle soğuk bir kış yaşarken, güneyde ılıman bir ekvatoral iklimi serttir. Güneydoğuda uzun ve sıcak yazlar, özellikle Tibet ve uzun sert kışlar hüküm sürer. Burada yazlar kısa ve sıcak geçer. Kışlar ise uzun ve bol yağışlı parçalı bulutlu geçer.

Ku Leuven Üniversitesi

425 yılında kurulan araştırmak odaklı KU Leuven Üniversitesi 18 kampüsüyle Belçika’nın en büyük üniversitesidir. Teoloji ve bilim Çalışmaları erinden biridir. Felsefe, Kilise Hukuku, Sosyal Bilimler, Edebiyat, Fen, Biye mühendislik, mimarlık, Tip ve Psikoloji gibi çeşitli  konu alan dehalarında İngilizce eğitim Programlarına sahiptir. Avantajları gibi Dezavantajları da var. Ku Leuven Üniversitesinde okulun konum bakımından şehrin dışında kaldığını görebiliyoruz. Öğrenciler için zor bir durum ve aynı zamanda okulun birçok sosyal aktivitelerinde mevcuttur. Bu sosyal aktiviteler, futbol, basketbol, voleybol, pinpon, ve sosyal kulüpler ile öğrenciler daha kolay arkadaş edinebiliyor.

Bu üniversitenin öğrencilerinin kurmuş oldukları çeşitli öğrenci klüpleri ve dernekleri mevcuttur. Bu dernekler (LOKO) adlı dernek çatısı altında birleşmektedir.

Yazar Hakkında

Berk Gündüz

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!