Anasayfa » En Değerli Markalar
Ekonomi Teknoloji

En Değerli Markalar

Dünyanın En Değerli Markaları Hangileri?

Brand Finance’nin Global 500 2024 raporu yayınlandı. Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu, dünyanın en değerli 500 markasını belirledi.

En dikkat çekici sonuç ise büyük bir fark ile liderlik koltuğunun değişmesi. Apple, marka değerinde %74’lük bir değer artışı ile Amazon’u geçerek dünyanın en değerli markası ünvanını sahip oldu. Bir önceki yıl Amazon’a kaptırdığı birinciliği geri almış oldu.

Apple, 516,6 Milyar $ marka değeriyle zirvede yer aldı.

Teknoloji sektöründe ise Yapay Zeka üzerine yaptığı büyük yatırımlarla tanınan NVIDIA ise %163 artış ile dünyanın en hızlı büyüyen markası oldu.

Avrupa’nın en değerli markası Deutsche Telekom, dünyanın en iyi telekomünikasyon konumunu ve globaldeki ilk 10’daki yerini garantiledi,

Tesla ise ilk 10’daki yerini kaydederek 18. sıraya geriledi.

En değerli marka listeside 2. sırayı 340,4 Milyar $ marka değeriyle Microsoft, 3. sırayı ise 333,4 Milyar $ ile Google aldı.

Geçen yılın lideri Amazon, 308,9 Milyar $ ile 4. sırada. Listenin devamı ise Güney Koreli Samsung, Perakende şirketi Walmart, Çinli Tiktok, ABD’li Facebook, Alman Deutsche Telekom; arkasından Çinli Banka ICBC ilk 10’a girdi.

İlk 500 listesinin sonundaki marka değeri 4,8 Milyar $ doları bulurken, bu rakama ulaşamadığından hiçbir Türk Markası listeye bu sene de giremedi.

Ülke sıralamasında ABD önde…

Global 500 listesindeki şirketlerin 203’ü ABD’li firmalar. Listede 65 Çinli marka bulunurken, 33 Japon, 32 Fransız, 28 Alman, 20 İngiliz olduğu görülüyor.

Sektörlere göre bakarsak bankacılık 71, perakende 53, teknoloji ise 49 marka ile yer alıyor.

Enflasyon ve artan yaşam maliyetleri ile birlikte kişisel keyfi harcamaların kısıtlandığını sonucunda baktığımızda kozmetik ve kişisel bakım markaları %9,
gıda markaları %15, restoran markaları %3, alkollü içki markaları %6 değer kaybetti.

Raporda markaların başında yer alan ilk 100 CEO listesi de yer aldı. Çinli teknoloji markası TENCENT CEO’su Ma Huateng listenin en başında.

İyi tanıdığımız markalarıdan instagram 13. sırada, Starbucks 15. sırada, Mercedes 17, Toyota 21, Shell 23. sırada yer alıyor.

Yazar Hakkında

Ece Karaca

Ekonomist, Yazar.

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!