Anasayfa » Estonya’da Noel ağaçları tonik suyuna dönüştürülüyor
Yaşam

Estonya’da Noel ağaçları tonik suyuna dönüştürülüyor

Estonya'da, Noel ağaçları en lezzetli şekilde geri dönüştürülüyor. Eski Noel ağaçları eşsiz bir tonik yapılmak için kullanılıyor.

Estonya‘nın Saaremaa adasında, Noel ağaçları en lezzetli şekilde geri dönüştürülmektedir: bir zanaat damıtımevi eski Noel ağaçlarını eşsiz bir tonik yapmak için kullanıyor. Bu sayede Yılbaşından sonra yavaş yavaş solmaya başlayan ve kullanımını yitiren ağaçların geri dönüşümmü de sağlanıyor.

Damıtımevinin sahibi Tarmo Virki,  cin damıtmaya başladığında İskandinav ardıçıyla yapılan cinlerin eşsiz lezzetini tamamlayacak mükemmel tonik suyunu nasıl üreteceğiyle ilgi çalışmalar yapmaktaydı.

“Cinlerimizi barlara satmaya başladığımızda, onunla birlikte içilmesi için doğru tonik suyu bulmakta zorlandıklarını fark ettik. İşte o zaman kendimizinkini yapmaya karar verdik.” diye açıkladı.

Virki Baltık Denizi‘nde Estonya’nın Saaremaa adasında bulunan evinden çözümün kelimenin tam anlamıyla adanın başkenti Kuressaare’nin tam ortasında kasabanın Noel ağaçlarında bulduğunu söyledi.

“Noel ağaçlarını geri dönüştürmek epeyce düşündüğümüz bir şeydi, ancak çoğu yerli ağaç, herhangi bir tadın kalması için çok fazla kurur. Şehir merkezlerindeki devasa ağaçların kurumadığını anladığımızda belediye ile bir anlaşmaya varmamız gerektiği ortaya çıktı.”

Gelişen Avrupa’ya “Noel ağacımızın tatilden sonra bile yolculuğuna devam etme fırsatı bulacağı, yerel, yüksek kaliteli bir ürünün parçası olacağı fikrine bayıldık” diyor Virki. “Konsept aynı zamanda Saaremaa’nın yeşil ada imajına da mükemmel bir şekilde uyuyor ve geri dönüşümün harika bir örneği. Saaremaa’ya çok fazla ün kazandırdı ve Noel ağacını geri dönüştürmenin bir gelenek haline geldiği söylenebilir.”

Uzun bir süre boyunca çeşitli tarifleri ve lezzet kombinasyonları test edildikten sonra, Virki’nin canlandırıcı bir tonik su olan Estonic Soda Spruce’u elde etti.

Noel ağaçları halka açık meydanlardan kaldırıldığında, Virki daha küçük dalları alıp ve daha sonra kakule ve limonla karıştırılan aromayı çıkarmak için onları hamur haline getiyor. En son işe Kinin eklenmesi ve toniğin karbonatlanması yapılıyor.

Her 250 ml’lik şişede tonik suyunun doğrudan elde edildiği ağacın adı yazan bir menşe etiketi basılmakta.

Diğer doğal tonik suyları ise Finlandiya’daki Helsinki ve Loviisa‘nın Noel ağaçlarından, Estonya anakarasındaki Pärnu ve Letonya sahil kasabası Jūrmala’da üretilmekte.

Etiketler

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!