Anasayfa » Eyfel Kulesi Çürüyor
Yaşam

Eyfel Kulesi Çürüyor

Eyfel-kulesi-curuyor
Eiffel tower in cloudy sky day in afternoon. The most famous tourist landmark in Europe. Behind Eiffel tower is city center, downtown in Paris, France.

Eyfel Kulesi Paslanmış ve Kötü Durumda

Fransa’da basına sızan gizli bir rapor, başkent Paris’in simgesi haline gelen Eyfel Kulesi’nin demir ve çeliklerinin kötü durumda olduğunu ve paslandığını gösteriyor. Raporda tamamen paslanan ünlü kulenin bir an önce kapsamlı bir tamirattan geçirilmesi gerektiğine vurgu yapılıyor.

Yetkililerden Geçici Çözüm

Fransa da yapılması planlanan 2024 Olimpiyat Oyunları öncesi kulenin 60 milyon euro harcanarak boyanmasına karar verildiği açıklandı. Kuleyi işleten şirket (SETE), raporun gerçeği yansıtmadığını iddia ediyor ve önemli bir gelir kaynağından olmamak için tamirat sırasında Eyfel Kulesi‘nin ziyarete tamamen kapatılmasına da sıcak bakmıyor.

2024 yılında Paris’te düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’na hazırlık için kulenin boyanmasına başlandı. Kule, daha önce 19 kez boyanmıştı.

View on Eiffel Tower in Paris from below, France

Covid-19 Salgını Yüzünden Tadilat Yapılamadı

Covid-19 salgınının başlamasıyla birlikte tüm dünyada olduğu gibi Fransa’da da birçok proje askıya alınmak zorunda kaldı. Bunlardan biri de Paris’in simgesi Eyfel Kulesi oldu. Kulenin paslanan demir ve çeliklerin yüzde 30’unun tamamen kazınması, macun çekilmesi ve ardından iki kat boyanması gerekiyordu. Marianne dergisine göre, Covid-19 yüzünden yaşanan gecikme sebebiyle ve 2024 Olimpiyatlarına çok az zaman kaldığı için kulenin sadece yüzde 5’lik kısmının kazınacağı ve boyanacağı iddia edildi.

 Kulede görev yapan isimsiz bir yönetici dergiye yaptığı açıklamada “Eğer Gustave Eiffel burayı ziyaret etseydi kalp krizi geçirirdi” dedi.

Kulenin Tarihi

Fransa’nın ikonik kulesi ismini, Fransız mimar Gustave Eiffel‘den alır. En büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesinin, yılda 6 milyon turist çektiği biliniyor. 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısının 200 milyona ulaştığı açıklandı.

Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel’in firması tarafından, Fransız Devrimi‘nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiştir. Aslında kulenin mimarı Gustave Eiffel değil, İsviçreli Maurice Koechlin ‘in siparişi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre’dir. Meslektaşı Emile Nouguier ile beraber ilk tasarımları yapmıştır. Kulenin, 7.739.401 Frank 31 Sent tutan inşaat masrafları, Gustave Eiffel’in tahminlerinin 1 milyon frank üstündedir. 1889 yılındaki açılış tarihinden önceki 5 ayda 1,9 milyon kişi kuleyi ziyaret edince, yıl sonuna kadar toplam masrafın 3/4’ü çıkartılmış oldu. 3.000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirdi.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!