Anasayfa » Filmekimi sezonu açıldı
Film Yaşam

Filmekimi sezonu açıldı

Filmekimisinemaektinliği

Her yıl sonbaharda, ekimin ilk ve ikinci haftası gerçekleşen geleneksel etkinliğin sezonu bu sene de açıldı. İKSV‘nin bünyesinde her yıl gerçekleşen Filmekimi‘nde bu sene de onlarca yerli ve yabancı sinema filmlerinin ilk gösterimlerini gerçekleşecek. Yeni filmlerin yanında cult klasik olmuş veya geçen senelerde de çok beğenilen bazı filmler gösterime 8 ekim’de girdi. 8-17 Ekim tarihleri arasında ilk ayağı İstanbul‘da anlaşmalı sinemalarda gösterilen fesival filmlerinin biletleri festival başlamadan haftalar önce tükendi. Yoğun ilgiden dolayı İKSV ek biletlerin yakında satışa sunulacağını açıkladı.

Pandemi nedeniyle iki yıl aradan sonra Filmekimi sanat severlerle buluştu

Pandemi nedeniyle etkinliğe iki yıl ara veridikten sonra Filmekimi 2021 yılında tekrar sanat severlerle filmleri buluştu. Sınırlı kapasiteyle sınırlanan salonlar pandemi kurallarına göre tekrardan sinefilleri bekliyor. Salonların kapasiteleri düşürüldü ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi için önlemler İKSV ve anlaşmalı sinema salonları tarafından alındı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 20. kez düzenlenen Filmekimi 8-17 Ekim tarihlerinde İstanbul’da, 15-19 Ekim’de Ankara’da, 22-26 Ekim’de İzmir’de sinemaseverlerle buluşuyor.

Altın Lale kazanan Madalena‘nın yanı sıra Cannes’da Altın Palmiye kazanan Titane, tüm dünyada merakla beklenen Dune: Çöl Gezegeni, Venedik’te Altın Ayı kazanan Kürtaj gibi filmlerin izleyiciyle buluşacağı Filmekimi’nin biletlerinin satışları hala sürmekte. En çok beklenen filmler arasında olan Titane, Cannes Film Festivali‘nde seyircilerden beğeniyi toplamıştı. Filmde lmde (Agathe Rousselle), çocukken bir trafik kazasında yaralandıktan sonra kafasına titanyum plaka takılan Alexia’yı canlandırıyor, Vincent Lindon, Garance Marillier ve Laïs Salameh de başrolleri paylaşıyor.

Filmekimi iki yıldan sonra geri dönüyor!

2021 Filmekimi kapsamında iki yıl verilen aranın ardından #NeİzlediğimÖnemli etketiyle Filmekimi filmlerin tartışılabilmesine platfrom yaratmak ve pandemide kopan sosyal bağları güçlendirmek için sinemaseverleri konuşmaya davet ediyor, bu sayede filmseverler sadece pasif bir şekilde filmleri izlemekle kalmayıp aynı zamanda aralarında fikir alışverişi yaparak ufuklarını genişletmeye davet ediliyor. 2021 Filmekimi reklam filminde de buna dikkat çekildi.

Filmler İstanbul’da Atlas 1948, Beyoğlu ve Kadıköy Sinemaları, Ankara’da Cinemaximum Armada, İzmir’de ise Cinemaximum Mavi Bahçe’de izlenebilecek.

Etiketler

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!