Anasayfa » Fransa da Klimalı Dükkanlar Kapılarını Kapatacak
Yaşam

Fransa da Klimalı Dükkanlar Kapılarını Kapatacak

Fransada-klimali-dukkanlar-kapilarini-kapatacak

Yaşanan RusyaUkranya savaşı nedeniyle yükselen enerji fiyatları sonrasında Fransa’da, artan enerji fiyatları nedeniyle enerji kullanımını azaltarak tasarruf etmek amacıyla tüm klimalı dükkanlar kapılarını kapatacak ve gece boyunca ışıklı neon reklam panoları kullanılmayacak.

Fransa’dan Enerji Tasarrufu Hamlesi

Ekolojik Dönüşüm Bakanı Agnes Pannier-Runacher, klimalı dükkanların kapılarını kapatmak zorunda kalacağını, neon ışıklara da sınırlandırma getirileceğini açıkladı.

Ekolojik Dönüşüm Bakanı Agnes Pannier-Runacher, ”klima çalışırken kapıları açık bırakmanın yüzde 20 daha fazla enerji tüketimine yol açması absürt bir uygulama” açıklamasını yaptı.

Fransız bakan, enerji kullanımının azaltılması konusunda iki kararnamenin birkaç gün içinde yayımlanacağını belirtti. Ayrıca “Ne büyüklükte olursa olsun ışıklandırılmış reklam panoları gece 1 ile sabah 6 arasında aydınlatılmayacak.” Açıklamasını yaptı.

Halihazırda Fransa’da nüfusu 800 binden az yerlerde neon tabela yasağı uygulanıyor. Havalimanları ve tren istasyonları ise bu kararın dışında tutuluyor.

Yasalara Uymayanlara Ceza Yağacak

Enerji tasarrufunu artırmak için önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek kararnameler ile bu önlemleri ihlal eden dükkanlara 750 euroya kadar para cezası verilecek.

Tüm ülkede gece ışıklandırmalarına 01.00-06.00 saatlerinde getirilecek yasağa uymayanlara da 1500 euro para cezası kesilecek.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un, kamusal alanlar ve toplu taşımada tüm video reklam ekranlarının yasaklanmasını da dahil bir takım kısıtlamalar öne sürdü fakat bu öneriler kabul edilmedi.

Enerji şirketi Shell, Rusya’dan Avrupa Birliği’ne (AB) giden gazın azaltılması nedeniyle bu kış Avrupa Birliğinde (AB) enerji kesintilerinin yaşanma ihtimalinin yüksek olduğunu açıklamıştı.

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstagram ve Telegram‘da takip edin!

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!