Anasayfa » Geleneksel Türk Tiyatrosunun Efsane İsmi Ferhan Şensoy Vefat Etti.
FerhanSensoy-yasamını yitirdi1
Yaşam

Geleneksel Türk Tiyatrosunun Efsane İsmi Ferhan Şensoy Vefat Etti.

Türk tiyatrosunun efsane ismi Ferhan Şensoy, kalp damar hastalıkları ve solunum yetersizliği nedeniyle dün sabaha karşı hayatını kaybetti. Kurucusu olduğu Ortaoyuncular tiyatrosunun resmi hesabından yapılan açıklamada “Tiyatromuzun kurucusu, ustamız Ferhan Şensoy’u, dün gece, bir süredir tedavi gördüğü hastanede, yapılan tüm müdahalelere rağmen kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Tüm sevenlerinin başı sağ olsun…” ifadeleri kullanıldı.

Vefat haberinin ardından tüm sevenleri ve hayranları büyük üzüntü yaşadı. Şensoy’un büyük kızı Müjgan Ferhan Şensoy, vefat haberinin ardından, Twitter hesabından “Babam uçtu göklere” mesajını paylaştı. Kardeşi Derya Şensoy da “Canım babacığım uçtu göklere” mesajı ile yaşadığı büyük üzüntüyü dile getirdi. Birçok ünlü isim de Ferhan Şensoy ile anılarını paylaşıp sosyal medya hesaplarından taziye mesajları yayınladı.

Ses Tiyatrosundan Uğurlanacak

Türk tiyatrosunun duayen ismi, sinema ve dizi oyuncusu, 2 Eylül Perşembe günü saat 13:00’da Ses Tiyatrosu’nda sınırlı katılım ile düzenlenecek törenin adından Teşvikiye Camii’nde kılınacak ikindi namazına müteakiben Zincirlikuyu Kabristanı’na defnedilecek.

Tiyatroya Adanmış Bir Hayat

Ferhan Şensoy 26 Şubat 1951’de Çarşamba, Samsun’da dünyaya geldi. Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı, şair ve Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusu olan usta isim Türk Tiyatrosu’nda kendine özgü bir yer edindi. Tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler, 1987 yılından beri aralıksız devam eden en tanınmış oyunudur. Kel Hasan Efendi‘den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu’nu Münir Özkul’dan devralmış ve Rasim Öztekin’e devretmişti.

1971 yılında Grup Oyuncuları tiyatrosunda ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşayan Şensoy, 1972-1975 yılları arasında Fransa ve Kanada’da tiyatro eğitimine ve çalışmalarına Jerome Savary, Andre-Louis Perinetti gibi isimlerle devam etti. Montreal’de Ce Fou De Gogol adlı oyunuyla 1975’te En İyi Yabancı Yazar ödülünü aldı. Yine Montreal’de Theatre De Quatre – Sous’da da, , Harem Qui Rit isimli müzikalde yönetmenlik ve oyunculuk yaptı. Aynı yıl Türkiye’ye döndü.

1976 senesinde Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu’nda oyunculuk yapan Şensoy, aynı yıl TRT’ye ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu’na çeşitli skeçler yazdı.

Stardust Gece Kulübü’nde, yazdığı Dedikodu Şov isimli bir kabare gösterisini, Adile Naşit, Perran Kutman, Pakize Suda Sevda Karaca ve İstanbul Gelişim Orkestrası’yla sahneledi. Aynı kulüpte, Arda Uskan’ın yazıp, Fuat Güner’in müziklerini yaptığı Kukla ve Kuklacı Kabare gösterilerinde rol aldı.

1978’de, ilk kitabı Kazancı Yokuşu’nun yayınladı. Yönetmenliğini Temel Gürsu’nun yaptığı Kızını Dövmeyen Dizini Döver ile ilk filmde rol alan Şensoy, aynı yıl Mete İnselel ile Anyamanya Kumpanya Tiyatrosu’nu kurdu .Senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği İdi Amin Avantadan Lavanta oyununda rol aldı. Çok sayıda kitap da yazan sanatçı, televizyon dizileri ve sinema filmlerinde de yer aldı.Birçok ödülün sahibi olan usta oyuncu 1988’de Derya Baykal ile evlendi. Şensoy 2004 yılında boşandı. Müjgan Ferhan Şensoy ve Derya Şensoy adlı iki kızı oldu.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!