Anasayfa » Güvenli Bilgisayar Oyunları Var mı?
Oyun

Güvenli Bilgisayar Oyunları Var mı?

bilgisayaroyunlari-

Güvenli bilgisayar oyunları var mı? Yoksa her oyun çocuklarımızın gelişimi için birer tehdit mi? Anne ve babalar, günümüz koşullarında çocuklarının bilgisayar oyunları oynayarak gerçek dünyadan uzaklaşmaya başladıklarını ve iyi sosyal beceriler kazanamayacaklarını düşünüyorlar. Peki bu doğru mu? Bazı uzmanlara göre pekte doğru değil. Bilgisayar oyunları da kitaplar, filmler ve spor kadar faydalı araçlar olabilir. Burada yapılması gereken çocukların yaş ve ilgi alanlarına uygun oyunları seçebilmek.

Oyunların Yararları Ne Olabilir?


Bu konuda yapılan anketlerin tamamına yakın bir kısmında, çocuklara interneti ne için kullandıkları sorulduğunda %80’e yakını oyun oynamak için kullandığını söylüyor. Birçok ebeveyn bunu çocuklarının gelişimi için zararlı olarak algılıyor. Ama aslında oyunlar eğlendirmeyle birlikte faydalı beceriler kazanmaya, görsel hafıza gelişimine, akademik anlamda daha iyi performans göstermeye ve sosyal çevre ile daha iyi ilişkiler kurmaya yardımcı olabilir.

Çocuklar oyun oynayarak büyürler. Bir çocuğun gelişiminde kitapların, filmlerin, sporun veya sanatın yanında oyun oynamanın da olumlu etkisi vardır. Günümüzde çocuklar için özel hazırlanmış güzel ve karmaşık oyunlar mevcut. Bu oyunlar mükemmel ince motor becerileri, dikkat, sabır, hızlı karar verme yeteneği ve bazen de ileriye dönük planlama becerisi gerektirirler.

Bazı oyunlar, örneğin Minecraft, çocuklarıyla birlikte zaman geçirmek isteyen ebebeynler, öğrenciler ve hatta öğretmenler arasında oldukça popüler. Minecraft oyun geliştiricileri bir süre önce, bir dizi okul dersi için ödevler içeren özel bir sürümü yayınlandı. Çok oyunculu oyunlar, iletişim ve ekip çalışması becerilerini geliştirmenin mükemmel bir yoludur.

Video Oyunları Oynamak Şiddet İçeren Davranışlara Yol Açar mı?

Bu sorunun tam olarak karşılığını bulmak mümkün değil gibi görünüyor. Birçok uzman bu konularda farkılı görüşlere sahip ve hayli kafa karıştırıcı yorumlar söz konusu. Bazı uzmanlar ve anne babalar genellikle şiddet içeren video oyunlarını gerçek hayattaki şiddetle ilişkilendiriyor. Özellikle bu tartışmalar ABD gibi silahlanmanın serbest olduğu ülkelerde yaşanan silahlı saldırılardan sonra daha da yoğunlaşıyor. Bazı uzmanlar, söz konusu şiddet eylemlerini faillerin şiddet içeren video oyunları oynamalarıyla ilişkilendiriyor. Ancak oyun oynamakla saldırganlık arasında bir ilişki olmadığını, ya da çok küçük bir ilişki olduğunu gösteren birçok çalışmada yok değil. Örneğin Royal Society Open Science dergisinde 2019’da yayınlanan raporun sonuçları, şiddet içeren oyunlarla ergenlerin saldırgan davranışları arasında istatistiksel olarak anlamlı bağlantılar olduğu hipotezini desteklemiyor. City University London’dan yapılan yeni araştırmada da yeni bir video oyunu çıktıktan sonra şiddetin arttığına dair hiçbir kanıt bulunamadı.

Bazı araştırma sonuçları ise tam tersini ifade ediyor. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar bu oyunlarda ki sanal gerçekliği gerçek dünya gerçekliğiyle karıştırıp kendilerine veya çevrelerine zarar verdikleri kanıtlanmış durumlarda ne yazık ki mevcut. Anne babasından yeterli ilgi görmeyen yada sosyal çevresi tarafından zorbalığa uğrayan çocuk ve ergenlerinde bu tür şiddet içeren davranışlar gösterdikleri biliniyor.

Güvenli Oyun Nasıl Seçilir?

Her oyun, her yaşa uygun değildir. Çocuklarınızın oynadığı oyunları kontrol edin ve yaşlarına uygun olduklarından emin olun.
Oyun oynamayı sohbet konusu yapın. Oyunu beğenmediyseniz alternatif sunmaya çalışın. Başka bir oyun veya çevrimdışı bir etkinlik gibi. Çocuk oyun oynamak için çok fazla zaman harcıyorsa, başka eğlence türlerini bulmasına ve gerçek hayata dönmesine yardımcı olun.
Çocuğunuzla birlikte oyun zamanını kontrol edin. Ayrıca ekran süresini kontrol edecek özel bir uygulama da yükleyebilirsiniz. Ancak çocuğunuzu bu konuda bilgilendirmeniz çok önemlidir. Hatta bunu birlikte yapmanız daha iyi olacaktır.
Çocuğunuza siber okuryazarlık öğretin. Bu konuda çocuklar için hazırlanmış animasyon filmlerinden yararlanabilirsiniz. Verilerinin ne kadar değerli olduğunu, nasıl korunacağını, dolandırıcılık ve kendisine gelebilecek tehlikeleri nasıl tanıyacağını çocuğunuzla konuşun. Oyun ve diğer hesaplarını korumayı bir kural haline getirin. Hesaplara özen göstermemek hoş olmayan sürprizlere yol açabilir bunların sonuçlarını çocuklarınıza anlatın.
En çok dikkat edilmesi gereken sorunlardan biri de sahte siteler üzerinden gelen siber saldırılar. Bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa büyük olasılıkla sahtedir. En çok beklenen oyunlardan birini piyasaya çıkmadan önce ücretsiz dağıttığını vaat eden bir sitenin sahte olma ihtimali çok yüksektir.Bunu çocuğunuza açıklayın.
Verilerinizi girmeden, para ödemeden, istenen bir dosyaya veya anahtara erişmek için gereksiz programları indirmeden önce iki kez düşünün.
Tüm hesaplar için güçlü ve benzersiz şifreler oluşturun. Bunları kimseyle paylaşmayın ve düzenli olarak değiştirin (bu kural sadece oyun hesapları için değil, tüm hesaplarınız için geçerlidir). Bunu yapmanın en iyi yolu bir şifre yöneticisi kullanmaktır.
Siber tehditleri algılayabilen, kimlik avı sitelerini engelleyebilen ve kötü amaçlı sayfalara yönlendirmeyi önleyen Kaspersky Total Security gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın. Bu ürünün oynadığınız oyuna müdahale etmemesi için etkinleştirebileceğiniz özel bir oyun modu vardır.

Dijital Dünya Çocuklarımız ve Biz

Şu anda içinde yaşadığımız dünya bizim çocukluğumuzun dünyasından çok farklı. Yeni dünya düzeni daha çok teknolojik ve dijital bir sistem üzerinde şekilleniyor. Bunun sonucu olarak biz yetişkinler, çoğu zaman çocuklarımızla iletişimimizi zorlaştıran pek çok bilgi yetersizliğine ve önyargıya sahibiz. Çocuklarımız bu dijital dünyanın bir parçası olduğu için, bu yeni gerçekliğe uyum sağlamayı öğrenmemiz gerekiyor. Onların beklentileri, amaçları bizimkinden farklı olabilir, ama dijital dünyanın bize de sunduğu avantajlar var. Yeni şeyler öğrenmemizi sağlayabilir, yeni bir dünyanın kapılarını açmamıza yardımcı olabilirler. Görevimizin çocuklarımızın dijital dünyayı güvenli bir şekilde keşfetmesine yardımcı olmak olduğunu unutmayın.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!