Anasayfa » Haydarpaşa Garı’nda yapılan çalışmalar sırasında tarihi sığınak bulundu
Yaşam

Haydarpaşa Garı’nda yapılan çalışmalar sırasında tarihi sığınak bulundu

Haydarpasagarikazicalışmasi

İstanbul‘un Kadıköy ilçesinde bulunan, tarihiyle ün salmış Haydarpaşa Garı’nda yapılan kazılar sırasında tarihe ışık tutan buluntular ele geçirildi. Haydarpaşa Garı kazılarında 140 bin metrekarelik alanın 68 bin metrekaresindeki çalışmalar tamamlandı. Peronların kalkmasıyla, tarihi Gar’da Helenistik döneme ait bir mezar, yeni bir çoklu mezar, bir döküm atölyesi, Bizans dönemine ait bir ayazma, 2. Dünya Savaşı zamanında kurulan bir sığınak ve peron alanı dışında Osmanlı Dönemine ait bir çeşme bulundu.

Peronlar kaldırılınca tarih ortaya çıktı

Gardaki eski peronların kaldırılmasıyla birlikte gün yüzüne Helenistik döneme ait mezarlar, Osmanlı dönemine ait bir çeşme, Bizans dönemine ait bir ayazma ve 2. Dünya Savaşı zamanında kurulan bir sığınağın yanında birçok sikke çıkarıldı. Kazıdan çıkarılan sikkelerin sayısı toplamda 20 bin’e çıkarken, iyi durumda olan ve okunabilen sikke sayısı ise 12 bine çıktı.

Kazı alanından çıkan eserler arasında en eski eserin Helenistik döneme ait 3 yüzyılda inşa edilen bir mezar anıtı olduğu düşünülüyor. Bu anıt kazı alanından çıkarılan en eski yapı olarak kayda geçti. Mermer bir lahit bulunan kare şeklindeki mezar anıtı kalıntısının altında ise tarihi 5. yüzyıla dayanıldığı düşünülen iyi korunmuş temiz su boruları bulunuyor.

Toplu mezarlar gün yüzüne çıktı

Kazılar son hızla devam ederken yeni bir çoklu mezar daha tespit edildi. Çalışmaların devam ettiği yerde bulunan, içinde 8 kişinin kemikleri çıkarılan çoklu mezarın orta Bizans (10-11. yüzyıl) dönemine ait olduğu düşünülüyor. İstanbul’un Kadıköy ilçesinde, tarihi Haydarpaşa Garı’nda yapılan kazı çalışmaları sürüyor.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!