Anasayfa » Hunga Tonga-Hunga Ha’apai Yanardağı Yeniden Patladı
Yaşam

Hunga Tonga-Hunga Ha’apai Yanardağı Yeniden Patladı

Hunga Tonga-Hunga Ha'apai Yanardağı Yeniden Patladı, yanardağın patlaması adanın çevresinde tsunami oluşturdu.

13 Ocak 2022’de NOAA’nın GOES West uydusu, Güney Pasifik Tonga Krallığı’nda bulunan Hunga Tonga-Hunga Ha’apai yanardağının başka bir patlayıcı patlamasını yakaladı. Yerel yetkililere göre, patlamanın yarıçapı 260 km (161.5 mil) vardı ve havaya 20 kilometre (12.4 mil) kül, buhar ve gaz gönderdi. Ayrıca, 20 Aralık 2021’deki önceki patlamadan yaklaşık yedi kat daha güçlüydü.

Ayrıca, Tonga’nın başkenti Nuku’alofa’daki bir gelgit göstergesi, patlamadan kaynaklanan 30 cm (bir fit) tsunami dalgasını ölçtü.

Uydudan alınan görüntülerde, dışa doğru yayılan çok sayıda dalgalanan yerçekimi dalgalarının yanı sıra büyük bir kül bulutu da görülmekte.

Uydudan patlama canlı olarak izlendi

Japonya Meteoroloji Ajansı’ndaki bilim insanları tarafından takip edilen Himawari-8 uydusu, güneş bölgenin üzerinde yükselirken patlamanın bu GeoColor görüntüsünü de yakaladı.

Ada ilk olarak 2015 yılında su altında yaşanan bir volkan patlaması Hunga Tonga adasının doğmasına neden olmuştu. Birçok araştırma ve yazıya konu olan Hunga Tonga adası ile ilgili son araştırmada adanın 30 yıl sonra yok olacağı açıklandı. Tüm toz, kaya ve kül çöktüğünde, iki eski ada arasında yeni oluşan bir ada kaldı ve zirvesi 400 fit yüksekliğe ulaştı. 53 yıl içinde türünün ilk örneği ve aynı zamanda modern uydu çağında oluşan ilk ada olma olma özelliğini taşıyor. Böylece bilim adamları onun doğuşunu ve evrimini uzaydan canlı ayrıntılarla inceleyebildiler. Oluşumundan bu yana, yanardağ adası aralıklı olarak patlamakta.

Hunga Tonga-Hunga Haʻapai, Tonga’daki Fonuafoʻou adasının yaklaşık 30 km güney-güneydoğusunda yer alan volkanik bir adadır. Volkan, Yeni Zelanda’nın kuzey-kuzeydoğusundan Fiji’ye uzanan bir dalma bölgesi olan oldukça aktif Tonga-Kermadec Adaları volkanik yayının bir parçası.

Tonga Jeoloji Hizmetleri başkanı Taaniela Kula, patlamanın 260km yarıçapında olduğunu söyledi.

Kula, patlamanın geçen yıl 20 Aralık’taki son patlamadan yaklaşık yedi kat daha güçlü olduğunu ve büyümeye devam ettiğini söyledi.

Kula, Tongatapu adaları, Ha’apai adaları ve Vava’u adalarındaki insanların mümkün olduğunca içeride kalmaları, dışarıdalarsa maske takmaları ve yağmur suyu rezervuarlarını ve yağmur suyu toplama sistemlerini örtmeleri gerektiğini söyledi.

İç hat uçuşları durduruldu

Bu sabahki patlamanın bir sonucu olarak Samoa’nın güney kıyısında da deniz suyu seviyelerinde değişiklikler tespit edildi. Kula, Ha’apai adalarında kül düşüşüne tanık olduğunu, iç hat uçuşlarının şu anda durdurulduğunu söyledi.

GOES-17 olarak da bilinen adanın fotoğrafları ve patlamasının videosunu kaydeden GOES West uydusu, Amerika Birleşik Devletleri, Pasifik Okyanusu, Alaska ve Hawaii dahil olmak üzere Batı Yarımküre’nin coğrafi uydu kapsamını sağlıyor. İlk olarak Mart 2018’de fırlatılan uydu, Şubat 2019’da tam olarak faaliyete geçti.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!