Anasayfa » İda Kasırgası New York Ve New Jersey’i Vurdu
Yaşam

İda Kasırgası New York Ve New Jersey’i Vurdu

newyork-metrosunu-su-basti

İda Kasırgası New York ve New Jersey‘i Vurdu. Kasırganın Pazar günü Louisiana’yı Kategori 4 seviyesinde vurmasından sonra ülkenin doğusundan kuzeyine doğru ilerliyor. Louisiana’da 1 milyondan fazla ev elektriksiz kaldı ve New Orleans’ta gece sokağa çıkmak yasaklandı.

İda kasırgasının vurduğu kentlerden biri de New York. İda kasırgasında kuvvetli sağanak yağış ve su baskınlarının yaşandığı New York ve New Jersey’de evleri, yolları ve metro istasyonlarını su bastı, havaalanında uçak seferleri bir süreliğine durduruldu. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde felaketin boyutları ortaya çıkmaya başladı. Özellikle New York metrosundan gelen görüntülerde tren vagonlarının ve rayların sel sularıyla dolduğu görüldü. Kasırga ve sel baskınları nedeniyle New York ve çevresinde en az 8 kişinin hayatını kaybettiği ve bu sayının artmasından endişe edildiği gelen bilgiler arasında.

New York ve New Jersey’de OHAL İlan Edildi

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, “Bu gece, kent genelinde rekor düzeydeki yağmur, şiddetli sel ve yollarda oluşan tehlikeli koşullar nedeniyle tarihi bir hava olayı ile karşı karşıyayız” dedi. Blasio, Twitter hesabından yaptığı açıklamada halktan dışarı çıkmamalarını istedi. New York’ta kasırganın zarar verdiği elektrik hatları nedeniyle binlerce ev elektriksiz kaldı. Şehirde OHAL ilan edildi. Arama ve kurtarma ekipleri yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor.

New Jersey Belediye Başkanı Hector Lora, eyaletin Passaic kentinde bir kişinin boğularak yaşamını yitirdiğini, Mullica Hill kentinde de 9 evin fırtına nedeniyle yıkıldığını açıkladı. Yetkililerden gelen bilgiler doğrultusunda New Jersey, Kearny’de bir posta binasının çatısının çöktüğünü ve o sırada içeride insanların olduğunu açıklandı. Kurtarma ekipleri olay yerinde çalışmalarını sürdürüyor. Henüz ne kadar yaralı olabileceği konusunda net bilgi yok. Kentte OHAL ilan edildi.

Philadelphia’da Etkilendi

İda kasırgasında şiddetli yağışlar sonrası Philadelphia’da da yoların ve metro hatlarının bir kısmını sular altında kaldı. Kentte bazı istasyon ve yollar trafiğe kapatıldı. Havaalanında bir süreliğine uçuşlara ara verildi.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!