Anasayfa » İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth Öldü
Yaşam

İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth Öldü

Kralice-Elizabeth-vefat-etti

İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth dün öğleden sonra İskoç Dağlık Bölgesi’ndeki mülkü Balmoral Kalesi’nde hayata gözlerini yumdu. Birleşik Krallık tarihinde, tüm İngiliz hükümdarlarından daha uzun bir saltanat süresi olan Kraliçe Elizabeth 96 yaşında vefat etti.

Kraliçe Elizabeth’in vefatından sonra 73 yaşındaki oğlu veliaht Prens Charles tahta geçerek İngiltere Kralı oldu.

İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı olan Kraliçe, 70 yıl tahtta kaldıktan sonra Perşembe günü (dün) 96 yaşında vefat etti. Buckingham Sarayı, Kraliçe’nin Balmoral’da “huzur içinde öldüğünü” açıkladı.

Dün Yaşananlar

Saray yetkilileri, Kraliçe Elizabeth‘in dün erken saatlerde tıbbi gözetim altına alındığını söyledi. Saraydan yapılan açıklamada, “Bu sabah yapılan ayrıntılı değerlendirmenin ardından, Kraliçe’nin doktorları Majestelerinin sağlığı için endişeli ve tıbbi gözetim altında kalmasını tavsiye ettiler.” Dedi.

Bu açıklamanın ardından Buckingham Sarayı önüne gelen birçok ingiliz vatandaşı,Kraliçeleri için dua etmeye ve çiçekler bırakmaya başladı.

İlk olarak Prens Charles ve eşi Camilla hemen Balmoral kalesine gitti. Kraliçe Elizabeth’in kızı Prenses Anne, Prens Edward da dahil dört çocuğu da İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde olduğu belirtildi. Torunları Prens William ve Prens Harry’nin ise eşi Meghan Markle olmadan Balmoral kalesinde olduğu belirtildi.

Birleşik Krallık Kraliçesi 2.Elizabeth’in ölüm haberi akşam saatlerinde “Londra köprüsü yıkıldı” mesajıyla duyuruldu. Kraliçe’nin ölümü nedeniyle önce Buckingham Sarayı’nda bayraklar yarıya indirildi. Kraliçenin ölüm ilanı sarayın ön kapısına asılarak halka ilan edildi. Ardından ülkede ki tüm bayraklar yarıya indirildi.

İngiltere Yas Tutmaya Başladı

İngiltere, Kraliçenin ölüm haberinden sonra yas tutmaya başladı. Ülkede tüm bayraklar yarıya indirildi. Planlanan etkinlikler iptal edildi. Kraliyet Ailesi resmi internet sitesi siyah ekrana büründü. Kraliyet konutları ve hükümet binalarındaki bayraklar yarıya indirilirdi. Kültür ve spor etkinlikleri iptal edildi. Tv kanallarındaki tüm komedi ve şovlar, yarışma progrramları ulusal yas sona erene kadar yayından kaldırıldı. Kraliçe’nin vefatıyla başlayan ulusal yasın, cenaze töreni sonuna kadar sürmesi bekleniyor. İngiltere hükümetinin, mecbur kalmadıkça herhangi bir önemli karar alması veya duyuru yapması beklenmiyor.

Cenaze Töreni Hazırlıkları

Kraliçe’nin tabutu İskoçya’dan Londra’ya getirilecek. Cenaze töreni öncesinde dört gün boyunca Parlamento binasındaki Westminster Hall’da tutulacak.

Buraya en son 2002’de hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth’in annesi getirildi. Ana kraliçeyi görebilmek için 200 binden fazla kişi sıraya girmişti.

Kraliçe Elizabeth Buckingham Sarayı’ndan yavaşça ilerleyen bir askeri törenle getirilecek. Geçit törenine Kraliyet Ailesi üyeleri de katılacak. Halk da bu töreni etraftaki sokaklardan ve parklara kurulması beklenen büyük ekranlardan izleyebilecek.

Kraliçe’nin tabutu, 11. yüzyıl salonunun ortaçağdan kalma ahşap çatısının altında, katafalk olarak bilinen yükseltilmiş bir platform üzerinde duracak. Platformun her köşesi Kraliyet Hanesine hizmet eden birimlerden askerler tarafından korunacak. Buckingham Sarayı’ndan Westminster Hall’a askeri bir geçit töreni ve Kraliyet Ailesi üyeleri eşliğinde yavaş bir törenle getirilecek.

Halk, geçit törenini sokaklardan geçerken izleyebilecek ve büyük ekranlarda yayın etkinlikleri Londra’nın Kraliyet Parklarında kurulacak dev ekranlardan izleyebilicek.

Kraliçenin Cenazesi Ne Zaman?

Kraliçe’nin cenazesinin iki haftadan kısa bir süre içinde Westminster Abbey‘de gerçekleşmesi bekleniyor. Kesin gün Buckingham Sarayı tarafından açıklanacak.

Westminster Abbey, 1953 yılında Kraliçe’nin taç giyme töreni de dahil olmak üzere İngiltere’nin kral ve kraliçelerinin taç giydiği ve 1947’de Prens Philip ile evlendiği tarihi kilisedir.

Dünyanın dört bir yanından devlet başkanları taziyelerini sunmak ve Kraliyet Ailesi üyelerine katılmak için törene gelecekler. İngiltere’nin kıdemli politikacıları ve eski başbakanları da orada olacak.

Cenaze töreninin ardından, Kraliçe’nin tabutu, cenaze arabasıyla Windsor’a gitmeden önce, Londra’daki Hyde Park Corner’daki manastırdan Wellington Arch’a yürüyen bir alayla çekilecek. Kraliçe’nin tabutu öğleden sonra Windsor Şatosu’ndaki St George Şapeli’nde son yolculuğunu yapacak.

Kral ve Kraliyet Ailesi’nin kıdemli üyelerinin, Kraliçenin tabutunun St George Şapeli’ne girmeden önce Windsor Kalesi’ndeki Dörtgen’deki alaya katılmaları bekleniyor.

Kraliçe’nin tabutu, Aziz George Şapeli’nin içinde bulunan Kral George VI anıt Şapeli’ne gömülmeden önce Kraliyet Kasasına indirilecek.

Aziz George Şapeli, Kraliyet Ailesi tarafından düğünler, vaftiz törenleri ve cenaze törenleri için düzenli olarak kullanılan kilisedir. Sussex Dükü ve Düşesi Prens Harry ve Meghan‘ın evlendiği ve Kraliçe’nin merhum kocası Prens Philip‘in cenazesinin yapıldığı yer burası.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!