Anasayfa » İngiltere’de Prens Philip’in Vasiyetnamesi Mühürlendi
Yaşam

İngiltere’de Prens Philip’in Vasiyetnamesi Mühürlendi

ingilterede-prensphilipin-vasiyeti-muhurlendi

İngiltere’de Prens Philip’in Vasiyetnamesi 90 Yıl Mühürlü Kalacak

İngiltere’de Yüksek Mahkeme, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth‘in eşi Prens Philip‘in vasiyetnamesinin, monarşinin haysiyetini korumak için en az 90 yıl gizli kalmasına karar verdi.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Andrew McFarlane, Prens Philip’in vasiyetinin mühürlenmesi, hiçbir kopyasının kayda alınmaması veya mahkemede tutulmaması gerektiğine karar verdiğini açıkladı.

Yargıç, Prens Philip’in mirasının değerinin ne kadar olduğuna, vasiyetname tasdikinde yer verilmemesine de hükmetti.

Vasiyetnamenin tasdik edilmesi için en az 90 yıl geçmesi gerektiğini ve bu sürenin “orantılı ve yeterli” olduğunu kaydeden yargıç McFarlane, “Kraliçe’nin ve ailesinin yakın üyelerinin haysiyetini korumak için sınırlı sayıda kişiyi barındıran bu grubunun hayatlarının gerçekten özel alanlarına sağlanan korumanın artırılmasına ihtiyaç var.” açıklamasını yaptı.

Yüksek mahkeme yargıcı Mcfarlane, “kamu yararının, başsavcı tarafından gözetildiği” gerekçesiyle mahkeme salonuna ”yasal bir dayanak yok” gerekçesiyle medya mensupları dahil kimseyi almadı.

Vasiyeti Mühürlenen Diğer Monarşi Üyeleri

Vasiyeti gizlenen ilk kraliyet üyesi, Kral 5. George’un eşi Kraliçe Mary’nin kardeşi Prens Francis

Ayrıca Kraliçe 2. Elizabeth’in annesi Elizabeth ve kız kardeşi Prenses Margaret‘in ölümlerinin ardından vasiyetleri yine mahkeme kararı ile mühürlenmişti.

Prens Philip 2021 Haziran ayında 99 yaşında vefat etti.

Edinburgh Dükü Prens Philip Kimdir?

Philip Mountbatten, Battenberg prensesi Alice ve Yunanistan-Danimarka prensi Andrew’in çocuğu olarak 10 haziran 1921 de Yunanistan’ın Korfu Adasında dünyaya geldi. Doğumunda kendisine Yunanistan ve Danimarka Prensi unvanı verilmiştir. Armasında Yunanistan bayrağı ve Danimarka Kraliyet Bayrağı bulunmaktaydı. Doğduğu dönemde Yunan ve Danimarka kraliyet aileleri devlet otoritesindeydi. Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth’le 1947 yılında evlenince Edinburg Dükü ünvanını almıştır.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!