Anasayfa » İspanya’yı Sel Vurdu
Yaşam

İspanya’yı Sel Vurdu

ispanya-sel-felaketi

İspanya’nın orta, doğu ve kuzey kısımlarını etkisi altına alan şiddetli yağışlar sel baskınlarına neden oldu. Şiddetli yağışlardan en çok Valensiya, Castilla La Mancha, Castilla y Leon, Navarra, Bask ve Katalonya özerk bölgeleri etkilendi.

 Sel felaketinde araçlar denize sürüklendi, en az 5 bin ev elektriksiz kaldı. İspanya’nın kuzeydoğusunda Katalonya Özerk Bölgesi’ndeki sahil kasabası Alcanar’da şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketi büyük çaplı hasara neden oldu. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Alcanar’da birçok sokağın kısa sürede sele teslim olduğu görülüyor. Su baskınları nedeniyle çok sayıda araç sürüklendi, bazıları trafikte mahsur kaldı.

Ülkenin kuzeydoğusundaki El Bajo Ebro kentine yarım saat içinde metrekareye 77 litre yağış düştü. Yoğun yağış şehir merkezindeki caddeler ile tarım arazilerini göle çevirdi. Vinaroz şehrinde ise yaşanan şiddetli yağışla oluşan selde birçok kişi aracında mahsur kaldı.

Madrid’de sel felaketi bazı alt geçitlerin kapanmasına ve metro ulaşım hizmetlerinin aksamasına neden oldu. Şehrin büyük bir kısmında trafik felç oldu. Sel sularında mahsur kalan vatandaşlar ise helikopter yardımı ile kurtarılırken, henüz can kaybı bildirilmedi.

Yetkililer, İspanya genelinde ilerleyen saatlerde daha fazla yağış beklendiğini, sel baskınları ihtimaline karşı vatandaşlara evde kalma çağrısında bulundu.

İspanya’da yaşanan sel felaketi milyonlarca euro zarara neden oldu.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!