Anasayfa » Japon Kaga Electronics üretimini Türkiye’ye taşıyor
Ekonomi Teknoloji

Japon Kaga Electronics üretimini Türkiye’ye taşıyor

Japon elektronik parça ve bileşen üreticisi Kaga Electronics, Türkiye'de fabrika açacağını duyurdu.

Japon elektronik parça ve bileşen üreticisi Kaga Electronics, Türkiye’de fabrika açacağını duyurdu. Türkiye’de bugüne kadar yalnızca klima parçaları üreten Kaga, 2022 itibarıyla Türkiye pazarını genişleterek klima parçaları dışında da alanlarda üretin yapmaya başlayacak.

Kaga, üretiminin bir bölümünü Türkiye’ye taşıma kararı aldı. Kaga Electronics, daha önce devre kartlarını Asya’da üretiyor ve devre kartlarının montajını ürünün teslim edileceği müşterilere yakın yerlerde gerçekleştiriyordu. Bu açıklamayla birlikte Türkiye’de sadece birleştirilmesi değil devre kartlarının de üretimi yapılacak.

Hedef satışları en az üç katına çıkarmak

Orta Doğu ve Avrupa pazarlarında isim yapmış bir sürü markaya Türkiye’nin jeopolitik konumu sayesinde daha yakın ilişkiler kurmayı planlayan Japon elektronik devi, üreticiye daha kolay ulaşabilmek ve otomobil parçalarıyla ilgili siparişleri arttırmak için Türkiye’de büyüteceği üretim tesisini kullanacak. Kaga’nın şuanda Türkiye operasyonlarından elde ettiği ortalama satış rakamı yaklaşık 8,7 milyon dolar olarak hesaplanırken, şirket Türkiye’de tesisin tam teçhizat üretime başladığından itibaren satış rakamını dört yıl içinde üç katına katlamayı hedefliyor.

Türkiye’de kurulacak yeni fabrika 2022’nin son yarısında devreye girmesi planlanıyor. Önceden var olan mevcut tesisle yeni yapılan fabrika kompleksi birleştirilerek fabrika alanının geniştirilmesi planlanıyor. Fabrikanın inşası için milyonlarca dolar tahsis edileceği ve yeni siparişler geldikçe üretim kapasitesinin kademeli olarak artırılacağı belirtiliyor.

Kaga zaman içinde Türkiye’de otomotiv parçaları pazarına girmeyi de umuyor. Şirketin Türkiye operasyonlarından elde ettiği satış rakamı 8.7 milyon dolara ulaşmış durumda. Japon üretici bu miktarı üç veya dört yıl içinde üç katına çıkarmayı hedefliyor.

Kaga Electronics, daha önce devre kartlarını Asya’da üretiyor ve montajını anlaşmalı farklı lokasyonlardaki fabrikalarda yapıyordu. Asya’daki deniz taşımacılığı ile tedarik zincirinde yaşanan zorluklar nedeniyle müşteriler şirketten üretim ve montaj işlemlerini tek çatı altında birleştirmesini ve teslim süresinin öngörülebilirliğini artırmasını istemişti.

Üretim 2022’de başlayacak

Japonya menşeli Elektronik sektörünün köklü isimlerinden olan Kaga Electronics, hemen her elektronik ürün için üretim yapıyor. Şirketin geçmişine baktığımızda klima bileşenlerine ek olarak monitörler için gerekli olan bileşenleri, atari kasetlerini, telsiz sistemlerini ve hatta oyun makinelerini çalıştıran elektronik bileşenler üretmekteydi. İşte bu parçalar, 2022’de büyük oranda Türkiye’de üretilmeye başlanacak.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!