Anasayfa » Jean Paul Belmondo Yaşamını Yitirdi
Yaşam

Jean Paul Belmondo Yaşamını Yitirdi

JeanPaulBelmondo-Yasamini-yitirdi

Efsane Oyuncu Jean Paul Belmondo Hayata Gözlerini Yumdu

J. Paul Belmondo 88 yaşında yaşama veda etti. Karizmatik, isyankar ve son derece yetenekli bir oyuncu olan Paul Belmondo Fransız sinemasının efsanevi oyuncularından biriydi. Sinemada Yeni Akım Dalgasının öncülerinden biriydi.

Belmondo 1933 yılında Fransa da heykeltraş bir baba ve dansçı bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Jean-Paul Belmondo’nun Muriél adında bir kız kardeşi ve Alain adında bir abisi var. Kız kardeşi, anneleri gibi bir dansçı oldu. Alain Belmondo ise kardeşinin filmlerinin yapımcılığını üstlendi.

Gençlik yıllarında, sanatçı bir aileden gelmesine rağmen Belmondo daha çok sporla ilgilenmeye başladı. Futbol ve boks yaptı daha sonra da oyuncu olmaya karar verdi ve Paris’in ünlü konservatuarı, Conservatoire National Superieur d’Art Dramatique‘te eğitim aldı. Konsevatuara girmesi çok kolay olmadı. İlk 3 denemesinden sonra konservatuara kabul edildi.1950’lerin ilk yarısında tiyatro ile ilgilendi.

1956 yılında sinemadaki ilk rolünü aldı. 8 filmde daha oynadı. 1960 yılında yönetmenliğini Jean-Luc Godard‘ın yaptığı Serseri Aşıklar filminde başrolde oynadı. Bu filmdeki rolü Belmonda’ya dünya çapında bir ün kazandırdı.

Sinemanın Yeni Akım Dalgası oyuncularından biri olmasına rağmen sanat filmleri yerine ticari filmlerde rol almaya devam etti. Yapılan tüm eleştirilere rağmen isyankar tavrı ile yoluna devam etti. Fransa’nın önde gelen Komedi ve Aksiyon yıldızlarından biri oldu.

Yüzündeki benzersiz çapkın ifade, kurnaz gülümseme, esprili ama hüzünlü görüntüsü ile sinemada değişik bir tipleme çizdi. Belmondo aksiyon filmlerinde hiç dublör kullandı. Tüm tehlikeli sahnelerde bizzat kendisi oynadı. Ancak 1985’te Hold-Up filminin çekimlerinde bir kaza geçirince bu prensipinden vazgeçti.

Fransız sinemasında seçkin bir yer edinen Belmondo, 1963 yılında Fransız Oyuncular Birliği’nin başkanlığına seçildi. 1988 yılında Claude Lelouch‘un yönettiği Itinéraire d’un Enfant Gaté‘teki rolü ile kendisine “en iyi oyuncu” dalında Fransa’nın César ödülü verildi ancak o ödülü geri çevirdi. Nedeni ise bu ödülün heykelciğini tasarlayıp kendi adını veren heykeltraş César‘ın bir zamanlar Belmondo’nun heykeltraş olan babasının eserlerini eleştirmesiydi.

Belmondo Fransızların en büyük onur nişanı olan Legion d’Honneur ile ödüllendirildi.1963 yılında “30 yıl ve 25 film” adlı otobiyografik kitabını yayınladı.

Belmondo bugüne kadar çoğunluğu macera komedi filmleri olmak üzere 81 filmde oynadı. 2001 yılında geçirdiği felç nedeniyle film çalışmalarına ara verdi. Jean-Paul Belmondo, 6 Eylül 2021 tarihinde Paris‘teki evinde 88 yaşında hayatını kaybetti.

Belmondo’nun Akılda Kalan Filmlerinden Bazıları

Serseri Aşıklar (À bout de souffle) (1960), Kadın Kadındır (Une femme est une femme) (1961), Rio Macerası (L’Homme de Rio) (1964), Çılgın Pierrot (Pierrot le Fou) (1965), Deli Fişek (Le Guignolo) (1980), Danton (1983), Sefiller (Les Misérables) (1995)

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!