Anasayfa » Kahverengi Yumurtalar Beyaz Yumurtalardan Neden Daha Pahalı?
Yaşam

Kahverengi Yumurtalar Beyaz Yumurtalardan Neden Daha Pahalı?

kahverengi-beyaz-yumurta-farkları1
Kahverengi yumurtaların beyaz yumurtalara göre daha sağlıklı olduğunu düşüncesi halk arasında oldukça yaygındır. Bu sebeple de bu yumurtaların daha pahalı olduğu düşünülür. Peki ya bu gerçek mi bu iki yumurta arasında fark var mı?

Yumurtanın renginin aslında yumurtayla bir ilgisi yoktur. Yumurtanın rengini veren şey, tavuğun rengine bağlıdır. Eğer tavuğun tüyleri ve kulak memeleri beyazsa tavuk beyaz yumurtlar. Tavuğun tüyleri karışık renkli ve kulak memeleri kırmızıysa da tavuk kahverengi yumurtlar. Günümüzdeki birçok yumurtanın beyaz olmasının öncelikli sebebi ise seri üretimdeki tavukların büyük bir kısmının beyaz renkli tavuklardan oluşuyor olmasıdır. 

Kahverengi yumurtalarla beyaz yumurtalar arasında besin farkı var mı?

Kahverengi yumurtalar daha pahalı olsa da aslında bu iki yumurta arasında bir fark yoktur. Bununla birlikte her iki yumurtanın da kabuğu aynı kalınlıktadır. 

Kahverengi yumurtalar beyaz yumurtalara göre neden daha pahalı?

Peki o zaman kahverengi yumurtaların neden daha pahalıya satıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Bunun asıl sebebi toplumda kahverengi yumurtanın “doğal” ve daha sağlıklı olduğuna dair oluşan düşüncedir. Kahverengi yumurta veren tavuklar, beyaz tavuklara göre daha büyük olmalarıyla birlikte daha az yumurta verirler. Bu da yumurta başına düşen hesaba göre kahverengi yumurtalar için daha fazla yem maliyeti demektir.

Köyde yetişen, genelde başıboş dolaşan köy tavukların yumurtaları daha farklıdır. Kahverengi olan bu yumurtaların sarısı daha parlak ve besin değeri bir tık daha yüksektir. Bunun tek tavuğa verilen yemdir. Bir yumurtanın özelliklerini en önemli etkileyen faktör yemdir. Günümüzde tavuk çiftliklerindeki tavuklara pek çok hormon eklemesi yapılıyor. Bundan dolayı köydeki organik yumurtalar kadar yüksek besin değerine sahip olamıyor.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!