Anasayfa » Kiralar El Yakıyor
Ekonomi Yaşam

Kiralar El Yakıyor

konut-fiyatlari-el-yakiyor

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde kiralık konut bulmak çok zor olmaya başladı. Mevcut kiralık evlerde el yakıyor.

Emlak uzmanların peşpeşe yaptıkları açıklamalar da, satılık ve kiralık ev fiyatlarında ki artışlar öne çıkıyor. Pandemiyle birlikte artan döviz kurları inşaat maliyetlerinde ciddi bir yükselişe neden oldu. Bununla birlikte kapanma sürecinde inşaatların durması da, yeni konut ihtiyacını arttırdı. Yaşanan bu süreçte konut faizlerinin yükselmesiyle ev alacak vatandaşları kiralık ev bulmaya yönlendirdi.

İstanbul Başı Çekiyor

İstanbul’da kiralık ev fiyatlarının semtlere göre %30 ila %100 hatta daha fazla arttığı görülüyor. Özellikle şehir merkezine yakın yerler ve üniversite çevrelerinde fiyatlar oldukça yükselmiş durumda. Üniversitelerin pandemi sürecinde uzaktan eğitim modeline geçmesiyle birlikte boşalan daireler tekrar talep görmeye başladı.

Yüz yüze eğitime geçişle birlikte öğrenciler kiralık evlere tekrar yöneldiler. Evlenecek gençlerin de yasakların kalkmasıyla birlikte kiralık ev arayışları başladı. Artan talepler karşısında yeterli kiralık dairenin olmaması nedeniyle fiyatlar oldukça yükseldi.

Yazlık Yerler Doldu Taştı

Pandemi sürecinde birçok kişinin uzaktan çalışma modeline geçmesiyle özellikle yazlık bölgelerdeki ev fiyatları ikiye katlandı. Kalabalık ortamlarda bulunmak istemeyen ve uzaktan çalışan birçok kişi Güney illerine akın etti.

Yine uzmanlardan gelen bilgiler doğrultusunda konut satış ve kiralık ev fiyatlarında gerileme olmayacağı aksine önümüzde ki süreçte fiyatların daha da artacağı uyarısı geldi.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!