Anasayfa » LUNA kurucusu için şok tutuklanma kararı!
Kripto Para

LUNA kurucusu için şok tutuklanma kararı!

luna-coin-tutuklanma
Terraform Labs’ın sahibi Do Kwon için 40 milyar dolar eriyen ekosistemine yönelik soruşturma sonrası tutuklama kararı çıktı.

Mayıs ayındaki büyük depremin ardından neredeyse tamamı eriyen LUNA, ufak bir toparlanma yaşasada gelen tutuklama haberin ardından neredeyse yüzde 50 oranında düştü. LUNA coin, şu anda biraz toparlanmış durumda.

Güney Kore’de LUNA kurucusu Do Kwon ve 6 kişi hakkında tutuklanma kararı var.

Güney Kore’nin sermaye piyasası kurallarını ihlal ettiği yönünde çıkan karar sonrası LUNA kurucusu dahil, kripto ekosisteminde yetkili bulunan 6 kişinin daha kısa süre içerisinde tutuklanması bekleniyor. Kripto paralar ise ayı piyasasında olduğumuz bu son zamanlarda, bu kötü gelişmelerden oldukça kötü etkilendiler.

LUNA neden bitti?

LUNA’nın erimesine, 1 dolar değere sabit olması için tasarlanan TerraUSD (UST) neden oldu. UST, Tether ve USDC’nin aksine ABD doları rezervleriyle desteklenmiyor. Sabit kripto para, bunun yerine Terra blok zincirinin yerel kripto para birimi LUNA‘dan destek alıyordu.

LUNA üzerinden alımlarla UST, 1 dolara sabitleniyordu. Eğer UST 99 sente düşerse arbitraj tüccarları balina alışı yaparak UST kripto paranın değerini yeniden 1 dolara çıkarıyordu.

Bu sistem 8 Mayıs tarihinde tek seferde 2 milyar dolarlık UST‘nin çıkarılması ve yüz milyonlarca dolarının satılması ile patladı. UST, 98 sente gerilerken, LUNA’yı UST’ye dönüştürme sistemi bozuldu. Böylece güven sıfırlanmış oldu.

LUNA fiyat

LUNA, şu anda 2.82 dolar civarından işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstagram ve Telegram‘da takip edin!

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!