Anasayfa » Metallica, efsanevi Black Album’ün 30. yıl dönümünü kutluyor!
Müzik

Metallica, efsanevi Black Album’ün 30. yıl dönümünü kutluyor!

metalica-30-album-yılını-kutluyorlar

Metallica yaklaşık 40 senedir hala sahnelerde. Bugüne kadar albümleri 125 milyonun üzerinde satıldı. 2009 yılında Rock and Roll Hall of Fame tarafından onurlandırılan rock grup bu zamana kadar toplam dokuz stüdyo albümü ve üç konser albümü çıkarttı.

10 Grammy ödülü bulunan Metallica arka arkaya beş albümü Amerikan Billboard albüm satış listelerinde 1 numara olan ilk grup oldu. Metallica, Antartika dahil 7 kıtada konser veren tek gruptur.

Black Album, Enter Sandman, Sad But True, Wherever I May Roam, Unforgiven, Nothing Else Matters ve My Friend Of Misery gibi hit parçalarla heavy metal müziği çok geniş kitlelere yaydı. Hatta, Nothing Else Matters Shakira tarafından bile konserlerinde seslendirilmişti.

Aradan 30 sene geçmesine rağmen bu şarkılar hiç eskimedi ve hala ilk günkü gibi kendilerini dinlettiriyorlar.

11 defa platinyum plak ödülü kazanan ve listelerde 11 yıl kalan albümde yer alan “Nothing Else Matters” parçası geçtiğimiz aylarda Youtube üzerinde 1 milyarın üzerinde tıklanmayı geçerek yeni bir ilke imza attı. Bu albüm ve şarkılar hala nesilden nesile aktarılmaya devam ediliyor.

Black Album özellikle de ses kalitesiyle parlıyordu. Nothing Else Matters şarkısı en az 70 kere tekrar edilerek kaydedilmiştir. Grubun bateristi Lars Ulrich, trampet ve diğer davul aksamlarında değişiklik yaparak mükemmel kimyayı aramıştır. Kimilerine göre metalica “heavy metal tarihinin en iyi ses kalitesine” sahip albümünü piyasa sürdü.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!