Anasayfa » Microsoft’tan tarihi satın alma hamlesi!
Oyun Sektörel

Microsoft’tan tarihi satın alma hamlesi!

microsof-satın-alma1

Microsoft‘tan yapılan açıklamada oyun dünyasında bilinen oyun devi Activision Blizzard’ı satın almak için anlaşmaya vardığını belirtti.

Microsoft Corp. yaptığı açıklamada Activision Blizzard Inc.’i 68,7 milyar dolara satın aldığını oyun piyasasını en büyükleri birleştireceğini açıkladı.

Microsoft oyun devi için hisse başına 95 dolar ödeyerek tarihinin en büyük satın almasını gerçekleştirecekCall of Duty ve World of Warcraft gibi oyunları bünyesinde tutan Blizzardın sahip olduğu popüler oyunları kendi bünyesine katan Microsoft’un bu sayede sahip olduğu Xbox oyun konsolunu daha cazip hale getirerek Sony Corp.’un PlayStation’una karşı konumunu oldukça güçlendirdi. Blizzard’ın oyunlarının çoğunu Xbox platformunda çıkarıyordu.

Microsoft yaptığı açıklamada, “Bu satın alma Microsoft’un oyun iş kolunun mobil, bilgisayar, konsol ve bulut alanlarında büyümesini hızlandıracak ve metaverse için yapı taşları oluşturacak” . Şirket kasım ayında herkesin beklediği iki oyununu ertelemiş ve dördüncü çeyrek için verdiği satış rakamı beklentilene yaklaşmayarak hisselerinin çakılmasına neden olmuştu.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!