Anasayfa » NASA: Dünya’ya asteroit çarpacak mı?
Teknoloji

NASA: Dünya’ya asteroit çarpacak mı?

NASA, “Bir asteroit Dünya’ya çarpacak mı?” isimli bir video yayınladı. Dünya’ya asteroit çarpma tehlikesi var mı? NASA’dan bir uzmanın konuştuğu videoda cevap ise “Evet”; gelecekte de asteroitlerin Dünya’ya çarpacağıydı.
Dünyaya bir asteroit çarpacak mı?

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurumu NASA yani Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, asteroitlerin Dünya’ya çarpmaları konusunda kısa bir bilgilendirme videosu yayınladı. Bir Nasa Bilim İnsanına sorduk temalı videoda, NASA‘da gezegen savunması üzerine çalışan ve asteroit uzmanı olan Kelly Fast bu soruyu yanıtladı. Kelly Fast, net bir şekilde “Evet, tarih boyunca asteroitler Dünya’ya çarptı ve bu tekrar olacak” diye cevap verdi.

Dünya’ya asteroit çarpma tehlikesi?

Kelly Fast, tozların, meteorların ve küçük asteroitlerin Dünya’ya sürekli düştüğünü ve bizim bunları kayan yıldızlar olarak adlandırdığımızı ifade etti. Videonun devamında ise Dünya’yı etkileyen asteroit çarpmalarının çok nadir olduğunu belirtiyor. Asteroitlerin Dünya’ya çarpmasının yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca yıllık ölçeklerde olduğunu da ekledi.

Bu yaz, ABD’deki bir Ar-Ge kuruluşu olan Güneybatı Araştırma Enstitüsü‘nden bir araştırma ekibi, dinozorların neslini yok eden çapta bir asteroidin ortalama olarak 250 milyon yılda bir Dünya’ya çarptığını açıkladı. Twitter’da da NASA Gezegen Savunma Koordinasyon Ofisi, önümüzdeki yüzyıl için Dünya’ya bilinen hiçbir asteroit çarpma tehdidinin bulunmadığına dikkat çekti.

En yakın tehditlerden biri ise 2021 Nisan ayında otobüs büyüklüğünde olduğu tespit edilen bir asteroitti. Sabit uydulardan daha yakın bir şekilde saatte 54 bin mil hızla Dünya ile Ay arasından geçti. ‘2021 GW4’ olarak adlandırılan asteroit, aslında güvenli bir mesafeden geçti ve Dünya için hiçbir tehdit oluşturmadı. İlk olarak 6 Nisan’da tespit edilen bu gök cismi, Güneş’in etrafındaki bir turunu da 650 günde tamamlıyor.

“Her 2000 yılda, bir futbol sahası büyüklüğünde bir göktaşı Dünya’ya çarpıyor ve çarptığı bölgede önemli hasara neden oluyor” açıklamasını yapan NASA, asıl tehdit oluşturan büyük gök cisimlerinin birkaç milyon yılda bir isabet ettiğini söyledi: “Her birkaç milyon yılda bir Dünya üzerindeki medeniyetleri tehdit edecek kadar büyük bir obje ile karşı karşıya kalırız. Dünya ve Ay üzerindeki kraterler bunların birer kanıtı. 1 ila 2 kilometreden daha büyük herhangi bir cismin geniş çaplı etkileri olabileceğine inanıyoruz.”

Yazar Hakkında

Deniz Yalçın

Teknoloji Sevdalısı, Yazar, Şair.

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!