Anasayfa » Novak Djokovic Avustralya’dan Sınırdışı Ediliyor
Spor

Novak Djokovic Avustralya’dan Sınırdışı Ediliyor

Novak Djokovic 2022 Avustralya Açıkta Yok

Avustralya’da Federal Mahkeme, Djokovic’in vize iptaline yönelik itirazını reddetti. Tenisin bir numarası, Avustralya’dan sınır dışı ediliyor.COVID-19 aşısı olup olmadığını açıklamayan Djokovic, 17-30 Ocak’ta Melbourne’de yapılacak Avustralya Açık Tenis Turnuvası’na tıbbi muafiyet kararıyla katılacağını bildirmişti. Melbourne’e ulaştıktan sonra muafiyet kararı kabul edilmeyen ve ülkeye giriş vizesi iptal edilen Djokovic, avukatları aracılığıyla Federal mahkemeye başvurdu. Mahkeme Djokovic’in başvurusunu kabul edip Sırp tenisçiye vizesi geri iade edildi. Djokovic’in avukatlarından gelen belgeleri inceleyen Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke, yaptığı açıklamada, yetkilerini kullanarak Sırp tenisçinin vizesini iptal ettiğini duyurmuştu. Tekrar mahkemeye başvuran Djokovic bugün yapılacak duruşmayı beklemeye başladı. Bu sabah Federal mahkeme son kararını açıkladı ve Novak Djokovic’in sınırdışı edileceğini açıkladı. Karar sonrası Djokovic çok üzgün olduğunu açıkladı.

Mahkeme Sürecinde Yaşananlar

Koronavirüs aşısı olup olmadığını açıklamayan Djokovic, 17-30 Ocak’ta Melbourne’de yapılacak Avustralya Açık Tenis Turnuvası’na tıbbi muafiyet kararıyla katılacağını bildirmişti.

Melbourne’e ulaştıktan sonra muafiyet kararı kabul edilmeyen ve ülkeye giriş vizesi iptal edilen Djokovic, mültecilerin tutulduğu otele gönderilmişti.

Avustralya Açık’ta 9, kariyerinde 20 grand slam şampiyonluğu bulunan Djokovic, vize iptaline itiraz ederek kararı federal mahkemeye taşımıştı.

Avustralya Federal Devre ve Aile Mahkemesinde görülen davada, Djokovic haklı bulunmuş, Avustralya hükümetinin vize iptali kararı kaldırılmıştı.

Kararın ardından tutulduğu otelden ayrılan Djokovic, Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nın finallerinin oynandığı Rod Laver Arena’da, antrenmanlarını sürdürüyordu.

Djokovic’in avukatlarından gelen belgeleri inceleyen Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, yetkilerini kullanarak Sırp tenisçinin vizesini iptal ettiğini duyurmuştu.

Avukatının şehir merkezindeki ofisinden Avustralya Sınır Koruma görevlileri eşliğinde daha önce mültecilerle birlikte 4 gün kaldığı Park Otel’e yerleştirildi.

Tek erkekler tenisinin bir numaralı ismi Djokovic, bugün Avustralya Federal Mahkemesinde görülen duruşmada, yapılan itiraz reddedildi ve mahkemenin verdiği karar doğrultusunda görevliler eşliğinde ülkeyi terk edecek.

Avustralya Açık Resmi Hesabından Djokovic Paylaşımı

Mahkeme kararından yaklaşık iki saat önce Avustralya Açık’ın resmi sosyal medya hesabından paylaşım yapıldı. Paylaşımda, Pazartesi günü oynanacak müsabakalara yer verildi. Bu müsabakalar arasında Djokovic ve Kecmanovic de yer aldı.

Novak Djokovicten Karar Sonrası Açıklama

Federal Mahkeme’nin kararı tenis yıldızı Djokovic tarafından paylaşılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bunun ötesinde açıklama yapmadan önce bir süre dinlenip iyileşmek için zaman ayıracağım. Mahkeme’nin Bakan’ın vizemin iptali kararını yeniden incelemesine yönelik talebimi reddetmesi beni ciddi derecede hayal kırıklığına uğrattı. Karara saygı duyuyorum ve bu ülkeden ayrılmak için yetkili mercilerle hareket edeceğim. Son haftalarda odağın benim üzerimde olması beni rahatsız ediyor.

Umarım hepimiz şimdi sevdiğim turnuvaya odaklanabiliriz. Bütün oyunculara, turnuva yetkililerine, personele, gönüllülere ve taraftarlara en iyi dileklerimi sunuyorum. Son olarak aileme, arkadaşlarıma, takımıma, destekçilerime ve tüm Sırplara bitmeyen destekleri için teşekkür ederim. Bana bir güç kaynağı oldunuz”

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!