Anasayfa » Öğrencilere kira tavsiyesi: ‘Sözleşmeye bu maddeyi yazdırın’
Yaşam

Öğrencilere kira tavsiyesi: ‘Sözleşmeye bu maddeyi yazdırın’

öğrenci-evi-kira-tavsiye-1

Yüz yüze eğitim kararının ardından üniversite öğrencileri okullarının bulunduğu şehirlerde ev ve yurt aramaya başladılar.
Öğrenciler için, hem artan kira fiyatları nedeniyle hem de yeniden uzaktan eğitime geçilebilme ihtimali ile kafalar iyice karıştı. Ev arayan öğrencileri Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu sözleşme yaparken ekstra bir madde eklenmeleri konusunda uyarıda bulundu.

‘Bu maddeyi sözleşmeye koyarlarsa mahkemeye dahil gitmeye gerek kalmaz’

“Kanunda 138. madde var. Yani bu maddeyi koymasa da öğrenci, okullar kapanırsa derhal yazılı olarak ev sahibine ‘Ben öğrenci olarak oturduğum evinizde artık oturmamın anlamı kalmadı çünkü okullar kapandı’ diye yazılı bir bilgilendirme yapıp terk edeceğini bildirirse yine öğrenciden ilave kira isteyemez ama bu maddeyi sözleşmeye koyarlarsa mahkemeye dahil gitmeye gerek kalmadan kolayca köyüne dönüp bu kiradan da kurtulabilir”

Tüketici Başvuru Merkezi Hukuk Komisyonu Başkanı Emekli Hakim avukat İzzet Doğan da “Kiracı kira süresi dolmadan konuttan çıkarsa bunun sonucuna katlanmak zorundadır ama oraya ‘yurt veya okul kapandığı zaman, kira sözleşmesi fesih edilecektir’ maddesi konulduğunda bu kiracının öğrencinin lehine olacaktır. Sözleşme yapılırken, bu konulan madde kiracı lehine bir maddedir, konut sahibi o maddeyi kullanamaz, yine de kiracı bu hakka sahip olduğunu belirtmekte fayda var.”

‘Ev sahipleri tarafından çoğunlukla bu talep olumsuz karşılandı.’ Konut ve proje uzmanı gayrimenkul danışmanı Aydın Mermer bu konu hakkında ise,

“Sözleşmeye madde ekletmek isteyen öğrenciler oldu. Ev sahipleri tarafından çoğunlukla bu talep olumsuz karşılandı. Eklemek istedikleri madde şöyle pandemi durumunda sözleşmenin feshi ile ilgili bir madde ekletmek istediler ama burada da ev sahipleri sonra yaşayacakları bir zarardan dolayı çoğu kişi olumsuz baktı. Sözleşmeye bu maddeyi ekletemediği için evi kiralamaktan vazgeçen öğrenciler oldu”

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!